Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
HASAN HALVETİ’NİN DİVAN-I İLAHİYATI (  )
Hasan Halveti’nin Divan-ı İlahiyatı
Yorumları oku
%10 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 17 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 205
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 33,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 29,70 TL
Kazanılan Puan
: 89 NP
Barkod
: 9786054370948
Basım Yılı
: Eylül 2016
Ürünün Tanıtımı

Zaman ve mekanda yayılım gösteren Türkler kurdukları medeniyetlerle dünyaya misal teşkil etmişlerdir. Sadece askeri alanda değil mimaride, musikide, giyim kuşamda, mutfakta ve elbette edebiyatta güzelin arayıcısı ve güzelin inşacısı olan bu milletin dinamizmi göz doldurmaktadır.


Bu dinamizmin temelinde ne yatmaktadır? Çevresindeki milletleri asırlarca idare etmekle kalmayıp onların bir kısmını da kendi içinde eriten, kendi kültür dünyası içinde yaşamaya ikna eden kaba bir güçten ziyade medeniyetlerindeki yükseklik ve yücelik değil de nedir? Bugün dahi kültür coğrafyamızın sınırları içinde kalmış milletlerin dillerindeki kültür kelimelerinin dil milliyetçiliği cereyanlarına rağmen varlığı bu gerçeği teyit eder niteliktedir.


Dil bir milletin düşünce sistemini, dünya görüşünü yansıtan tarihî bir olgudur. Milletin hayatını dilde, milletin zevkini dilde, milletin idrakini dilde teyit ve tespit etmek mümkündür. Analitik değil de sentetik yapısı ile Türkçe bu milletin kıvrak ve rasyonel düşündüğünü göstermektedir. Bu yapısıyla dilimiz bu dil ile bu dünyayı öğrenmiş yeni nesillerin de düşünce yapısını etkilemekte ve ona bu dinamizmi kazandırmaktadır. Bu sebepledir ki milletin iradesi, ifadesi, tarihi ve kültürünün bir sonucu olan Türk diline kelepçeler, bilekçeler vurulmaya çalışılmıştır. Kullanıcısının onu tam manasıyla öğrenip dinlediğini ve okuduğunu anlayan, anladığını rahatça sözlü ve yazılı anlatabilen nesiller görünürde hedeflense de bu hususta yapılanların bu ulvi hedefle uyuşmadığı müşahede edilmektedir.


Dil bir milletin bekasının güvencesi, hayatının neşesi, cemiyetinin tutkalıdır. Dile hizmet, halka hizmettir. 14. yüzyılın sonu ile 15. yüzyılın ilk yarısında Osmanlı coğrafyasında yaşayan Hasan Hace de üretiminin gerek malzemesi ve gerekse üslubu ile düşünce ve gönül dünyamızı zenginleştirenlerdendir. Tasavvuf üzerine Arapça yazdığı Müzulü’ş-Şükuk ve Türkçe kaleme aldığı Süluki’l-Aşı…µn ile devrinin bir kısım hastalıklarını tedavi etmeye çalışmış; insanlara doğruyu ve iyiyi, ilmi, irfanı ve zarifliğiyle ifade etmiştir. Hasan Hace’nin Süluki’l-Aşı…un’deki yirmi ilahi yanında ayrıca otuz kadar ilahisinin de bu eserin akabinde yer aldığı görülmektedir. Taramalarımıza rağmen başka bir mecmuada veya ayrı bir eser olarak tespit edemediğimiz ilahiler, Amasya Bayezit İl Halk Kütüphanesinde 05 Ba 509 numarayla kayıtlı Mecmua’nın içinde 134a-146a varakları arasında yer almaktadır. Kütüphanelerimizdeki mecmua ve eserlerin daha sağlıklı tasnifatından sonradır ki ancak Hasan Hace’nin yeni ilahilerinin tespiti mümkün olabilir. Eldeki Mecmua’da ilahilerin bulunduğu iki yerden eksik sayfaların ve dolayısıyla eksik ilahilerin bulunması, ayrıca Hasan Hace’den bahseden kaynaklarda verilen beytin mevcut eserlerde yer almaması müellifin başkaca ilahilerinin varlığının delilidir.


Elinizdeki eserde Süluki’l-Aşı…un dışında kalan ve bu eserin akabinde yer alan dördü eksik otuz ilahinin tenkitli metni, bu metnin gramatikal dizini ve sözlüğü ile yazım özellikleri, kelime türleri, kelime yapım yolları ve işletim eklerini tasvir eden küçük bir dilbilgisi yer almaktadır. Eserin sonunda tıpkıbasım da ilgililerin dikkatine sunulmuştur.

Bu ürünü 141 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: