Tükendi
KAPAT
Değerli Müşterimiz;

Yoğunluktan kaynaklı telefonlarımızda uzun süreli beklemeler yaşanabilmektedir.

info@nobelkitap.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
HAKİKATÇİ ALEVİLERDE MİZAH (  )
Hakikatçi Alevilerde Mizah
HAKİKATÇİ ALEVİLERDE MİZAH (  )
Barkod
: 9786054938247
Basım Yılı
: Temmuz 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 207
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 3-5 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
13,89
İndirimli Fiyatı
11,81
Kazanılan Puan
35 NP
Bu kitabı 1,97 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 277 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Mizah sanatı, Binboğalarda Hakikatçıların sohbet ve muhabbetlerinde önemli bir yere sahiptir. Bugüne değin kayıt altına alınmaması, bölge Alevi kültürü açısından büyük bir kayıptı. Değerli araştırmacı-yazar Ali Haydar Ülger’in, bu yapıtıyla yörenin mizah sanatını kayıt altına alması son derece önemli bir belgedir. Hakikatçi Alevilerin düşündüren, gülen ve güldüren yüzünü bu satırların arasında yaşatan okuyucuyla buluşturan yazarımızı canı gönülden kutluyorum.

Ahmet Güven
Yazar-Londra

Binboğalardaki (İç Toroslar) Hakikatçi Alieviler; bilgece düşünen, inanç sal kültürel birikimleri, hazır sözleriyle anında tavır koymayı bilen, candan davranmayı ilke edinen, sohbetlerinde etiklikten ve dürüstlükten ödün vermeyen, yeri geldiğinde saf ve temiz olma rolünü yaşayarak, karşısındakine yerinde ve zamanında ders vermeyi bilen, bu donanımlarıyla birikimli bir toplumdur. Öğreti ve kültürlerinde kötülük ve çirkinlik hiçbir zaman model olmamış, zaten inançlarında buna yer olmadığı gibi, salt mizah değil, aynı zamanda derin bir felsefe ve mantık da içermektedir. En büyük değerleri ise erdemliliktir. Sözlerinde, övgülerinde, yergilerinde, yeri geldiğinde kaba da olsa konuşmalarında, asla kötü niyet olmamasına karşın, her sözü bir uyarı niteliği taşır. Bu anlamda iyi niyete dayalı bir anlayış egemendir. Yaşam tarzlarında dikkati çeken en büyük özellikleri hoşgörüdür. Hoşgörü fıkra ya da şiirlerinde, hissedilebilir bir gülümseme ve güzellik katmakta, kültürlerinin tadı , tuzu ve aroması niteliğindedir. Kızılbaş Alevi kültüründeki bu hoşgörü uygun zemini bulduğunda, iğneleyici ince bir dokundurma ile kendini gösterir. Kötüye, düzenbaza, din bezirganlığı yapanlara aldığı rol gereği sonunda ders vermeyi çok iyi becerirler.

Hakikaçi Kızılbaşlar, körü körüne inanma, cennet, cehennem, Tanrı ve inançlarla ilgili dinsel yorumlar mizahlarının özünü oluşturduğundan, biçimci anlayışlara karşı çıktıkları gibi, dinsel tutuculukları-hurafeleri mizah yoluyla eleştirir, hicveder ve sonuçları ne olursa olsun, onu ince bir anlak ile kınar, kendi doğrularını da ortaya koyduğu gibi; yaşamdan kopuk kuru yobazlıkla alay eden, insanları düşünmeye ve yaşamın gerçeklerine yöneltmeyi amaçlayan; içerik olarak doğal, ders veren, halkla iç içe, aydın ve çağdaş tavırlar sergileyen, yaşama ve topluma ilişkin sorunları gündeme getirecek olgunluk ve donanımdadır. Mizah anlayışları egemenlerin onlarca savını, yakıştırmasını çürütecek boyuttadır. Yakın zamana değin İbreti Baba’nın birkaç fıkrasının dışında, mizah yazınına konu fıkralar olmadığı gibi, Binboğalar coğrafyasında adları saygıyla anılan Hakikatçıların fıkraları, dilden dile dolaşarak, mizah öyküsü tarzında yarattıkları ile bu anlayışı oturtan Kızılbaş kültürü, “ Alevi toplumunun incelik, mizah ve espri yeteneklerinin birer kanıtı, her ortamda kendi halkının özünden yeşeren özgürlük, hoşgörü, anlayış ve serbest düşünme özleyişlerini ortaya koyan ürünler“ olarak toplumun her kesimine büyük katkılan sunacaktır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: