Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
GÜNDOĞUMUNU GÖRMEK - BİRİNCİ DOĞU HALKLARI KURULTAYI BAKÜ 1920 (  )
Gündoğumunu Görmek - Birinci Doğu Halkları Kurultayı Bakü 1920
GÜNDOĞUMUNU GÖRMEK - BİRİNCİ DOĞU HALKLARI KURULTAYI BAKÜ 1920 (  )
Barkod
: 9789754311501
Basım Yılı
: Şubat 2006
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14.5 x 21.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 288
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%27 İNDİRİM
Liste Fiyatı
23,00
İndirimli Fiyatı
16,79
Kazanılan Puan
50 NP
Bu kitabı 2,80 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 190 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

“Iran, Ermenistan ve Türkiye’nin Köle/eştirilmiş Halk Kitlelerine: 15 Ağustos 1920’de Komünist Enternasyonal Yürütme Komitesi Bakü’de İranlı, Ermeni, Türk işçi ve köylülerin kurultayını toplayacaktır.


Komünist Enternasyonal nedir? Komünist Enternasyonal, dünya Savaşı’nın sebep olduğu kasırga ile uyanan, açlığa saplanmış ve artık zenginler için değil, sadece kendileri için çalışmak, bir dahaki sefere kendileri gibi acı çeken yoksul kardeşlerine değil, sömürücülere karşı silahlanarak başkaldırmak amacıyla Rusya, Polonya, Almanya, Fransa, Britanya ve Amerika’daki devrimci emekçi kitlelerin oluşturduğu bir örgüttür Bu emekçi kitleleri, zaferi temin edecek yegane unsurun birlik ve örgütlenme olduğunu anlamış ve geçen yıl kendileri için bir mecburiyet olan örgütü, Üçüncü Enternasyonali kurmuşlardır. Kapitalist hükümetlerin uyguladığı bütün baskılara rağmen Enternasyonal, on sekiz ay içinde dünya genelinde hürriyet için mücadele eden devrimci işçi ve köylülerin ruhu hâline gelmiştir.


Böyle bir zamanda Komünist Enternasyonal İranlı, Ermeni, Türk işçi ve köylülerin kurultayını neden topluyor? Elinde onlara sunacak neyi var? Onlardan ne istiyor? Avrupa ve Amerika’da sermayeye karşı mücadele eden işçi ve köylüler yüzlerini size dönüyor, çünkü onlar da sizin gibi dünya kapitalizminin boyunduruğu altında acı çekiyor, onlarda dünyadaki sömürücülere karşı savaşmak durumunda: eğer Avrupa ve Amerika’daki işçi ve köylülerle birleşirseniz dünya kapitalizminin çöküşü hızlanacak, dünya genelinde işçi ve köylülerin kurtuluşu gerçekleşecektir. “ (Komünist Enternasyonal Yürütme Komitesi’nin 15 Ağustos 1920’de İran, Ermenistan ve Türkiye işçi ve köylülerinin Bakû Kurultayı’na Çağrısından. . .

)


Bakü Kurultayı’nın, Doğu halklarını Avrupa ve Amerika’daki işçi ve köylülerle birleşerek dünya kapitalizminin çöküşünü hızlandırmak ve dünya genelinde işçi ve köylülerin kurtuluşunu gerçekleştirmek çağrısına ülkemiz emekçilerinin en somut yanıtı 1. Tüm Türkiye Komünistleri Kongresi’ni (1. TTKK) gerçekleştirmek olmuş ve bu sürecin doğal sonucunda Türkiye Komünist Partisi doğmuştur. Günümüzün ayrışma bütünleşme sürecinde savrulmuş kadrolarının 2. TTKK doğrultusunda devinmelerine katkı verecek tarihsel belgeler sunan bu kitabın içeriğinde ve ruhunda hedefe yönelik alazlı bir devrimci ışık parlamaktadır.


Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: