Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
GÖÇMEN ÇOCUKLARIN OKUL HALLERİ ( ABD VE BATI AVRUPA’DAKİ BÜTÜNLEŞMEYE KIYASLAMALI BİR BAKIŞ )
Göçmen Çocukların Okul Halleri
GÖÇMEN ÇOCUKLARIN OKUL HALLERİ ( ABD VE BATI AVRUPA’DAKİ BÜTÜNLEŞMEYE KIYASLAMALI BİR BAKIŞ )
Barkod
: 9786054763580
Basım Yılı
: Eylül 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23 (cm)
Sayfa Sayısı
: 328
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%22 İNDİRİM
Liste Fiyatı
40,00
İndirimli Fiyatı
31,20
Kazanılan Puan
94 NP
Bu kitabı 5,20 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 381 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi; Ortadoğu’dan Batı’ya göç eden mülteciler ile beraber dünya gündeminin yakıcı konularından biri haline gelen “göç” olgusunu bu kez çocuklar açısından inceleyen bir kitabı okurlarla buluşturdu.

Richard Alba ve Jennifer Holdaway’in hazırladığı, Menekşe Tokyay’ın Türkçeye çevirdiği Göçmen Çocukların Okul Halleri Batı’ya göç eden ailelerin çocuklarının yeni “yurt”larındaki eğitim hayatlarını sorguluyor ve Avrupa ile Kuzey Amerika’daki bütünleşme ve uyum süreçlerini kıyaslıyor. Kitap, İKÜ Yayınevi etiketiyle Eylül 2017’de raflardaki yerini aldı.

Göçmen çocukların ev sahibi ülke için anlamı nedir?

Göç, hem göç eden hem de ev sahibi konumundaki birçok toplum için sonuçları kesin bir biçimde öngörülemeyen bir olgu. On yıllardan beri savaşlar, ekonomik ve siyasi krizler, etnik ayrımcılıklar ve daha birçok nedenden ötürü Afrika, Asya, Ortadoğu ya da Latin Amerika’dan Batı’nın özellikle varlıklı ülkelerine doğru gerçekleşen göçler, Kuzey Amerika ve Avrupa toplumlarına meydan okuyor. Refah seviyesi yüksek, gelişmiş toplumların geleceği; göçmenlerin genç ve dinamik nüfusundan nasıl etkilenecek? Göç eden ailelerin ‘yeni ülke’de büyüttüğü ya da dünyaya getirdiği çocukların eğitimleri, o geleceğin ana belirleyicilerinden biri olduğuna göre bu göçmen çocukların okul halleri nasıldır ve hatta nasıl olmalıdır?

Sosyal Bilimler Araştırma Konseyi, bu ve benzeri sorulardan yola çıkarak Atlantik’in iki yakasındaki toplam altı ülkede yürüttüğü karşılaştırmalı bir çalışma ile göçmen çocukların yerleştikleri ülkedeki eğitim ve topluma uyum süreçlerini masaya yatırdı.

Farklı ülkeler, farklı eğitim sistemleri

Yirminci yüzyılın ortasından bugüne kadar ciddi oranda göç almış altı ülkenin kıyaslanmasına dayanan kitapta Fransa, Birleşik Krallık, Hollanda, İspanya, İsveç ve ABD’deki göçmen ailelerin çocuklarının eğitim hayatları karşılaştırılıyor. Kitapta yer alan nitel ve nicel araştırmalarda farklı ülkelerdeki eğitim sistemlerinin göçmen çocuklar için işleyişi incelenirken bu ülkeler arasındaki farklılıklar ve benzerlikler yer alıyor.

Bu çocuklar farklı diller, kültürel değerler ve maddi koşullar karşısında ne gibi olay ve durumlarla karşılaşıyorlar. Peki ya, yola nasıl devam ediyorlar? Sosyal Bilimler Araştırma Konseyi’nin Atlantik’in iki yakasındaki toplam altı ülkede yürüttüğü ayrıntılı ve çok yönlü araştırmalar, yukarıdaki sorular hakkında ayrıntılı ve çokyönlü veriler sunuyor.

Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerindeki örnekleri ele alan bu çalışma, Ortadoğu’daki göçlerden etkilenen ülkemiz Türkiye için de önemli bir başvuru kaynağı olacaktır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: