Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
FİBEROPTİK, KABLO VE SİSTEMLER ( FİBEROPTİK, KABLO VE SİSTEMLER ITU-T EL KİTABI )
Fiberoptik, Kablo ve Sistemler Fiberoptik, Kablo ve Sistemler ITU-T EL KİTABI
Yorumları oku
%25 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14 x 21
Sayfa Sayısı
: 393
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Aynı gün kargo
(16:00'a kadar geçerli)
Liste Fiyatı
: 45,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 33,75 TL
Kazanılan Puan
: 101 NP
Barkod
: 9786050104790
Basım Yılı
: 2013
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı
Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında örgütlü olan, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'ne bağlı Telekomünikasyon Standartlar Bölümü'nce düzenli aralıklarla gözden geçirilerek yayımlanan "Fiber Optik, Kablolar ve Sistemler için ITU- T El Kitabı", EMO tarafından Türkçe'ye kazandırıldı.

1960'larda ortaya çıkan ve 1970'lerde haberleşme için de kullanılmaya başlanan Fiber Optiklere ilişkin ilki 1984 yılında yayımlanan el kitabı, gözden geçirilmiş son baskısı ise 2009 yılında yayımlandı. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği içinde işlevlerine göre oluşturulmuş çalışma gruplarından biri olan 15 no'lu Çalışma Grubu'nun, fiber optik ve kablolar, fiziksel optik arayüzler, karasal ve denizaltı fiber optik kablo sistemleri, ağlar vb. dahil optik teknoloji hakkında tavsiyeler ve bu tavsiyelerin derinlemesine açıklamaları sunuluyor. Kitap, fiberoptik bir uygulamaya dönük iş kontratı üstlenen uygulamacıların, kılavuzun tavsiyeleri doğrultusunda, işin yönetsel ve teknik özelliklerine uygun güçlü bir bütçelemeyi ve hazırlıkları yapabilecek temel parametreleri kavratmayı hedefliyor.

Yarım asra yakın bir süredir yaşanılan dönemi, "Optik İletişim Çağı" diye adlandırılması gerektiğini vurgulanan kitapta, Laser'in keşfinden bu yana mevcut altyapı, yepyeni bilimsel buluşların ardından gelişen teknolojilerle sürekli olarak değiştiği, haberleşme endüstrisindeki bu hızlı değişikliklerin, optik haberleşme teknolojisinde ve bu endüstrinin altyapısını sağlayan şebekede kullanılan optimal uygulama tekniklerinde standartlaşmayı zorunlu kıldığı, ancak yine de standartların kendisi de bu teknolojinin uygulayıcıları için yeterli olmadığı belirtiliyor. Standartların ne olduğu, nerelerden tedarik edileceği, neleri içerdiği, nasıl çalıştığına ilişkin bilgilere hızla erişebilmek gerektiği, ITU-T, Fiberoptik Kılavuz ile tam da gerekli bu bilgilerin tek elde toplanmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamayı amaçlıyor.

Kitabın Önsözünde, ITU Telekomünikasyon Standardizasyon Birimi Direktörü Malcolm Jonhson,
yarım yüzyıla yakındır, optik iletişim çağının başlamasına ilişkin işaretlerin görüldüğünü ve artık bu keşif yolculuğundan teknolojinin uygulanmasına geçildiğini vurguluyor. Birçok yeni teknolojide olduğu gibi, mevcut alt yapı sistemine adaptasyonu ile ilgili mühendislik sorunlarının, lazerin keşfedilmesi dâhilindeki bilimsel gelişmeler kadar önemli hale geldiğine dikkat çeken Malcolm, ITU-T, optik iletişim teknolojisinin standardizasyonunda ve bu endüstrinin ortaya çıkmasıyla ağlarda en uygun şekilde uygulanması için kullanılan tekniklerin, aktif hale geldiğini ifade ediyor. Ancak, kapsanan konunun ne olduğunu ve nerelerde bulunabileceğinin ortaya çıkarılmasının her zaman kolay olmadığını belirten Malcolm, Bu kitapta, ITU-T'nin çalışmaları hakkındaki mevcut tüm bilgilerin toplanmasına çalışıldığını ifade ediyor. Malcolm kitabın önsözünde şöyle kitabın amacını şöyle açıklıyor:

"Bu kitabın, fiber optik esaslı sistemlerin pratik kurulumuna destek olmak üzere teknolojiyle ilgilenen kimselere, orta seviye yönetici ve düzenleyicilere kılavuz olması amaçlanmaktadır. Bu teknolojinin uygulanması ile ilgili pratik hususlar üzerindeki açıklamalara bakıldığında; bu açıklamalar, ITU-T Tavsiye Kararlarının nasıl adreslendiğine odaklanmaktadır. Onlarca yıldır teknolojinin gelişimini sağlamış ve bu gelişimle yaşamış kimseler için bu kitap düzenli bir kavrayış sağlanmaktadır. "

Kılavuz, fiberoptik teknolojiyi uygulayacak olan, mühendis ve teknik adamlar kadar, fiber optik tabanlı sistemlerin pratik olarak enstalasyonuna destek olacak orta düzey yönetici ve düzenleyicilere seslenen kitap, 391 sayfadan oluşuyor. Kitabın, birinci bölümünde "Fiber Optiklerin Özellikleri", ikinci bölümde "Optik Kabloların Genel Özellikleri", üçüncü bölümde "Fiber Optik Kablo Tesisi"; dördüncü bölümde "Optik Ekler, Konnektörler ve Pasif Düğümler", beşinci bölümde "Aktif ve Pasif Bileşenler Alt Sistemler", altıncı bölümde "Optik Sistemleri: Teknik Özelliklere İlişkin ITU-T Kriterleri" yedinci bölümde "Optik Sistem Tasarımı", sekizinci bölümde "Optik Sistem Uygulamaları", dokuzuncu bölümde "Pasif Optik Ağlardaki Optik Sistem Uygulamaları", onuncu bölümde "Bakım, Güvenlik ve Çevreyle İlgili Konular"a ilişkin detaylı bilgiler aktarılıyor
Bu ürünü 834 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: