Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
FELSEFİ İZLENİMLER SARTRE, ALTHUSSER, FOUCAULT, DERRİDA (  )
Felsefi İzlenimler Sartre, Althusser, Foucault, Derrida
FELSEFİ İZLENİMLER SARTRE, ALTHUSSER, FOUCAULT, DERRİDA (  )
Barkod
: 9789755334547
Basım Yılı
:
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 191
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%20 İNDİRİM
Liste Fiyatı
27,00
İndirimli Fiyatı
21,60
Kazanılan Puan
65 NP
Bu ürünü 638 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

. . .

İnsan ve toplumla ilgili disiplinler içinde, felsefe, en evrensel boyutlu düşünce tarzı olarak bilinir. Aslında bu, gerçekten de böyle midir? Bu disiplin yer yer ulusal, hatta milliyetçi öğeler de taşımıyor mu? Derrida, Heidegger´le ilgili eserinde bu filozofu Nazilerle işbirliğine götüren ulusal öğelerin (Alman dili ve bilimi, ´Alman ruhu´nda kan ve toprak ilişkileri vb. ) felsefesini nasıl etkilediğini göstermemiş miydi?

. . .

Nietzsche, ´değerler, insanın insana hâkimiyeti ile değişir´ demişti. Yoksa Foucault da hümanizme bu şekilde saldırırken, biraz da arka planda hümanist Sartre´ı mı hedef alıyordu? Yoksa 2bilme alanının arkeoloğu´, Marksist Althusser´le beraber, varoluşçu filozofun şahsında biraz da ´baba´yı mı öldürüyorlardı?

. . .

Althusser´e göre tarihi süreç ´öznesiz ve ereksiz´ bir süreçti. Bu süreçte insanın belirleyici bir rolü yoktu. İnsanlar ancak ´yapısal etkiler2in dayanağı ve taşıyıcısı oldukları ölçüde bireysel ajanlar halinde tarihi süreçte aktif olabiliyorlardı; fakat felsefi anlamıyla özgür ve kurucu olarak tarih öznesi olamıyorlardı. Tarihin öznesi değil, ´motoru´ vardı; o da sınıf kavgasıydı.

Yapısöküm nedir, biliyor musunuz? Teorik antihümanizm sizce ne anlama geliyor? ´Söylem formasyonu´ kavramı merakınızı tahrik ediyor mu? Bu ve bunun gibi çağımızın en ilginç tartışma konularıyla tanışmak ve bu konularda Türkçe düşünmek istiyor musunuz?

Hiç kuşkunuz olmasın, French Theory´nin en çapraşık sorunsallarını hikâye üslubuyla anlatan bu kitap sizler için kaçırılmaz bir fırsat olacaktır. . .

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: