Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
FELSEFENİN BİLİŞSEL BİLİMİ VE YAZMA EDİMİ (  )
Felsefenin Bilişsel Bilimi ve Yazma Edimi
Yorumları oku
%25 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 255
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 25,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 18,75 TL
Kazanılan Puan
: 56 NP
Barkod
: 9786055009816
Basım Yılı
: Mart 2015
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı

Bu kitaptaki metinler, 20.yy.’ın ortalarından itibaren gelişen Bilişsel Bilimin neliği hakkında temel felsefi bilgiler vermek, ayrıca, bu bilimin bulguları ışığında yazınsal metnin; yazarın beyninin, sinirsel yapısının ne tür işlemleri sonucunda ortaya çıktığını açıklamak; okur ve yazarı bu konularda bilgilendirirken aynı zamanda düşündürmek amacını gütmektedir.


“Felsefenin Bilişsel Bilimi “ (CognitiveScience of Philosophy)’nin yazma edimi açısından dikkate değer bulgu ve yorumlar ortaya koyduğu bilinmektedir. İnsan beyninin dış dünyayı temsiller halinde algılayıp düşünülmüş somut olarak yeniden üreten metaforik düşünme dizgesinin edebi estetik yazın uğraşının temelinde yer aldığı kanıtlanmıştır. Öte yandan, sokaktaki insan da gündelik yaşamındaki konuşmalarında  bir yazar düzeyinde olmamakla birlikte yeterince metaforik düşünmekte ve mecazlarla konuşmaktadır. Bu beynimizin yapısı ve çalışma biçimi nedeniyle böyledir.


Günümüzde önemli ilerlemeler kaydeden bilişsel bilimin önde gelen isimleri George Lakoff ve Mark Johnson’ın “MetaphorsWe Live by“ (Univ. Of Chicago Press, 1980) ve “Philosophy in The Flesh“ (Basic Books, 1999, New York.) adlı kitaplarında yer alan bilgilerin büyük bir bölümü Sinirbilim (Neuroscience)’in laboratuvar deneylerine dayanmaktadır. Yazmanın ne olduğu, insanın neden, nasıl ve niçin yazdığı, yazmak istediği, yazma sürecinin henüz tam anlamıyla yanıtlanamamış soruları olarak önümüzde durmaktadır.


Elinizdeki kitap, içeriğindeki deneme ve incelemeler olarak metinlerarası özelliktedir ve bilimsel, akademik herhangi bir savı bulunmamaktadır. Bilişsel bilimin insan beyninin işleyişine değin gelecekte yapılacak laboratuvar deneylerinin sonuçları, elbette ki daha değişik bakış açıları, yeni düşünsel beyin süreçleri ortaya çıkartabilecektir. Bu, elektronik edebiyat, yapay zekanın edebiyatı açısından da geliştirici niteliktedir. Edebiyat ve felsefe alanındaki yapıtların kendiliğinden değil de bilinçli süreçler sonucunda üretilmesinin topluma ve yazar öznelere daha yararlı olabileceği düşüncesiyle...

Bu ürünü 149 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: