Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
FAŞİZM, DEVLET VE SINIFLAR (  )
Faşizm, Devlet ve Sınıflar
FAŞİZM, DEVLET VE SINIFLAR (  )
Barkod
: 9789753447508
Basım Yılı
: Haziran 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 424
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%23 İNDİRİM
Liste Fiyatı
30,00
İndirimli Fiyatı
23,10
Kazanılan Puan
69 NP
Bu ürünü 414 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Faşizm bir tu¨r maddeden bağımsızlaşma, maddeyi yok sayma arzusunun ideolojik ifadesidir. Faşizmin u¨stlendiği irrasyonel toplum kavrayışı, özel mu¨lkiyetin kapitalist biçiminin verili olduğu, mu¨badele ilişkisinin tu¨m toplumsal ilişkileri biçimlendirmeye devam ettiği sınıflı bir toplumda, sınıf ayrımlarının ortadan kalktığı, tu¨m bireylerin organik ve çelişkisiz bir tu¨mlu¨ğu¨ oluşturduğu bir topluluk fikrine karşılık gelir. Bu nedenle faşizm sahte bir liberalizm eleştirisidir.

Tam olarak aynı nedenle liberal faşizm eleştirisi de sahte olmak zorundadır. Liberal eleştirmen de tıpkı faşistler gibi siyasal egemenliğin sınıfsal içeriğini, onun iktisadi egemenlikle, maddi gu¨çle ayrılmaz bağını görmezden gelir. Liberal eleştirmenin tikel ve evrensel arasındaki ilişkiyi kavrayışındaki genel kısıtlılık, onun faşizmi tu¨m bir gerçeklikten bağımsız, yalıtılmış bir fenomen olarak görmesinde sonuçlanır. Bu kitap, faşizmin Almanya ve İtalya’da doğuşu, yu¨kselişi ve iktidarının araştırılmasına dayalı olarak, söz edilen liberal faşizm “eleştirisi”ne karşı, maddi yaşama ayrılmaz biçimde bağlı bir faşizm kavrayışı oluşturmak için yazılmıştır. Bu maddi yaşamı tanımlayan kapitalist u¨retim biçimine içsel çelişkilerin on dokuzuncu yu¨zyılın sonundan başlayarak tekelci sermayenin egemenliğinde derinleşmesi ve şiddetlenmesiyle iktisadi krizler ve emperyalist savaşlar sıklaşmıştır ve onlar her tekrarlanışlarında daha topyekûn olarak gerçekleşmektedirler. Faşizm, hem savaşın ve iktisadi krizin sonucudur hem de bu tu¨r altu¨st oluşları şiddetlendiren, bunların insan yığınları için bedelini bu¨yu¨ten faildir.

Dolayısıyla, eğer bir faşizm teorisi şimdinin tarihiyle iç içe geçecekse ve faşizmin bugu¨n ortaya çıkışının ve bugu¨n aldığı biçimin anlaşılmasını sağlayacaksa, kapitalist u¨retim biçimine içsel eğilimleri ve çelişkileri kendisinin merkezi bir parçası haline getirmek zorundadır.

Bu kitapta yapılmaya çalışılan da budur.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: