Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ESKİ ANADOLU TOPLUMUNUN ARKEOLOJİDEKİ YANSIMALARI 1.CİLT ( NEOLİTİK VE KALKOLİTİK ÇAĞ TOPLULUKLARININ SOSYO-EKONOMİK YAPILARI, İNANÇ SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ )
Eski Anadolu Toplumunun Arkeolojideki Yansımaları 1.Cilt
ESKİ ANADOLU TOPLUMUNUN ARKEOLOJİDEKİ YANSIMALARI 1.CİLT ( NEOLİTİK VE KALKOLİTİK ÇAĞ TOPLULUKLARININ SOSYO-EKONOMİK YAPILARI, İNANÇ SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ )
Barkod
: 9789944483612
Basım Yılı
: Mayıs 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 17 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 414
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
78,70
İndirimli Fiyatı
66,90
Kazanılan Puan
201 NP
Bu ürünü 790 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Jak Yakar (d. 1943 İstanbul) 1960 ile 1965 yılları arasında İstanbul Üniversitesinde Arkeoloji, Yakın Doğu Uygarlıkları ve Prehistorya okudu. 1968’de Wien Burs bursuyla Massachusetts Brandeis Üniversitesi’nde Akdeniz Çalışmaları alanında doktorasını tamamladı. Zorunlu askerlik hizmetini takiben, 1970 yılında Tel Aviv Üniversitesi’nin teklifini kabul ederek Arkeoloji ve Eski Yakın Doğu Kültürleri Bölümünde Eski Anadolu Uygarlıkları Anabilim dalını kurdu. Tel Aviv Üniversitesi’nde uzun kariyeri boyunca, Arkeoloji Bölüm başkanlığı ve Sonia ve Marco Nadler Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 1972-75 yıllarında U. Bahadır Alkım ile birlikte Samsun Arkeoloji Projesinde çalıştıktan sonra, çoğunlukla Türkiye’nin, kuzey, doğu ve güneydoğu illerinde gerçekleştirdiği etno-arkeolojik çalışmalarına yoğunlaşmıştır.

Bu kitap Anadolu Arkeolojisi’nin kültürel, sosyal, ekonomik, politik ve endüstriyel gelişimini yeniden düzenlenmiş ve ayrıntılı olarak değerlendirilmiş haliyle öğrencilere sunmaktadır. Kitapta MÖ 3. Bin yıla kadar uzanan Altı Kültürel Dönem tartışılmaktadır. 1. Bölüm Erken Holosen Dönem çevresel ortamı, iklimi, flora ve faunası ile başlar, Neolitik Anadolu toplumunun Paleolitik ve Epi-paleolitik atalarına kısaca değinildikten sonra Anadolu’nun avcı-toplayıcı ve agro-pastoral hayatını, özellikle de geçim düzenleri, ekonomik organizasyonları, sosyal yapı ve ruhsal yaşamlarını araştırmada yaşanan güçlükler kısaca vurgulanır. Kitabın kapsadığı konular arasında, Prehistorik Arkeolojide etnografik analojiler; kültürel değişim ve iletişim dinamikleri; kültürel terminolojinin kullanımı; kronolojinin oluşmaya başlaması, önceliği ve sos-ekonomik karmaşıklığı bulunmaktadır. Ayrıca bu kitap, Prehistorik inanç sisteminin doğasını ve ritüel ile manevi hayatın çehresini tekrardan kurgulamaya çalışır. Bu amaçla yazar, totemik ve şamanik toplumların maddesel kültürlerinde manevi inanç eğilimlerini ortaya çıkarmak amacı ile etno-arkeolojik yaklaşımları kullanır. Kitapta tartışılan ek konular şunlardır: Anadolu’nun tarımcı toplumlarının sosyo-ekonomikboyutları, Güneydoğu Avrupa’da tarımın benimsenmesinde Anadolu’nun rolü; Neolitik göçler ve onların sosyo-ekonomik ve kültürel boyutları; Anadolu’nun Neolitik tarımcı toplulukları arasında Şamanizmin kalıcılığı.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: