Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
EL FİHRİST (  )
El Fihrist
EL FİHRİST (  )
Barkod
: 9786059477215
Basım Yılı
: Şubat 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 967
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%27 İNDİRİM
Liste Fiyatı
90,00
İndirimli Fiyatı
65,70
Kazanılan Puan
197 NP
Bu kitabı 10,95 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 439 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Muhammed b. İshak en-Nedim’in (v. 380/990) el - Fihrist adını taşıyan bu eseri, İslam kültür tarihinin ilk dört asrına ışık tutan eşsiz bir kitaptır. Bunun en açık delili Flügel’in el - Fihrist üzerinde 20 yıl çalışmış olması (1850-1870), V. Polosin’in onu doktora konusu yapması ve D. Bayard’ın onu İngilizceye (New York & London 1970) çevirmiş olmasıdır.

Öte yandan el - Fihrist’in Almancası (Leibzig 1872) yayınlandıktan 3 - 4 sene sonra (1876) modern kütüphaneciliğin babası sayılan Melvil Dewey (1851-1931) dünyaca ünlü “Onlu Kütüphane Sistemi”ni yayınlamıştır. Buradan hareketle, “Dewey, bu sistemini el-Fihrist’in Onlu Sistemine borçludur” denebileceği ve bu eserin onun temel düşünceleri üzerinde ilham verici biçimde tesir ettiği düşünülmektedir.

İslam dünyasında rical ve müellefat hakkında bilgi veren veya eser yazar her müellif (Yakut el-Hamevi, İbnu’n-Neccar, el - Merzubani, İbn Hacer, H. Zehebi, C. el - Kıfti, İbn Kutlüboğa, İbn Hallikan, Safedi, Katip Çelebi, İsmail Paşa, Zirikli, R. Kehhale, Brockelmann, M. Berthelot, S. Hunke, F. Sezgin vd. ), meşrebi ve mezhebi ne olursa olsun, mutlaka el - Fihrist’e dayanmıştır.

Tarih, Edebiyat, Sarf - Nahiv, Fıkıh, Siyer, Kelam, Tıp ve Felsefe gibi her ilmi disiplin, en - Nedim’in verdiği bilgilerden istifade etmiştir. Bu açıdan el - Fihrist, bir merciden daha çok bir masdar, bir kaynaktan çok “kaynakların kaynağı” olarak değerlendirilebilir.

Böyle bir eserin Türkçesinin Almancasından 145 yıl sonra çıkmış olması kültür tarihimiz açısından büyük bir ayıp sayılmaz mı?

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: