Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
DÜŞÜNSEL YAZINSAL DİLSEL - TRABZON İSTANBUL SÜRECİ (  )
Düşünsel Yazınsal Dilsel - Trabzon İstanbul Süreci
DÜŞÜNSEL YAZINSAL DİLSEL - TRABZON İSTANBUL SÜRECİ (  )
Barkod
: 9786051805948
Basım Yılı
: Şubat 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 469
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%35 İNDİRİM
Liste Fiyatı
78,36
İndirimli Fiyatı
50,93
Kazanılan Puan
153 NP
Bu ürünü 254 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Toplumsal yürüyüşümüzde, yapılaşmamızda önemli görevler üstlenen Köy Enstitüleri insanlaşma, uluslaşma sürecinde laik eğitimli yurttaşlar yetiştirecekti. Bu eğitim kurumları bu amaçla kurulmuştu. Köyü, köylüyü ekonomik, kültürel olarak canlandıracaktı. Böylesine yüce amaçlar gerçekleşecek Cahit Külebi’nin bir şiirinde belirttiği gibi ‘kara göklerin yıldızı ‘olarak ‘yurdumuzu sabaha değin ışıtacaklardı’

Bu eğitim kurumlarımız ne yazık ki sekiz yıl ayakta kalabildi. Karşıcılar Köy Enstitülerini karalamayı görev bildiler. Daha doğrusu çıkarlarının gereğini yaptılar. Çünkü kıvançta, tasada bir olan, bunu duyan bireyler yetiştirmeyi amaçlayan bu eğitim kurumlarımız köy çocuklarını bilimle, sanatla tanıştırıyordu. Onların ufuklarını açıyordu. Dünya klasikleri o güneş yanıklı köy çocuklarının elinde elden ele dolaşıyordu. Bu çocukların sırtını artık kimse yere getiremeyecekti. Toprak ağaları dini çıkarları için kullanamayacak, köylüyü sömüremeyeceklerdi. Köy kabuğunu kıracaktı.

İşte bu kabuk kırma işi toprak ağalarını çok korkutuyordu. Ya toprakları ne olacaktı. Onları kim işleyecekti artık Ya ellerinden toprakları alınırsa, korkuları büyüktü!
Köy Enstitüleri, sekiz yıl içinde 17300 öğretmen, 1599 sağlık memuru, 209 Yüksek Köy Enstitülüyü amaçları doğrultusunda yetiştirmeyi başardı. İnsanımızın uygarlaşma sürecinde yol almasını, yurttaş olma onuruna ulaşmasını istemeyen karalayıcılar Köy Enstitülerini topa tuttular.

satırbaşı
sesi kuşandı sözcükler
sonrasız
taşıyor güncelİ
satırbaşındaki çığlık
uyanış ağlamaklı
düş korkulu
gün bayram değil

Köy Enstitülü bir babanın oğlu olmaktan övünç duyuyorum. Çünkü onların, yaşadığı toplumda haksızlıklara nasıl karşı koyduklarını, köyün, köylünün canlanması için kendi güçlerine nasıl güvendiklerini; Atatürk’ün gösterdiği, “Benim manevi mirasım bilimdir. ” buyruğuna nasıl bağlı olduklarını babamda görmüştüm.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: