Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
DÜŞÜNCE DERGİSİ SAYI: 6 2017 (  )
Düşünce Dergisi Sayı: 6 2017
DÜŞÜNCE DERGİSİ SAYI: 6 2017 (  )
Barkod
: 3990000027487
Basım Yılı
: 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16.5 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 221
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 2-5 iş günü temin
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
27,23
İndirimli Fiyatı
22,06
Kazanılan Puan
66 NP
Bu kitabı 3,68 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 85 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Düşünce Dergisi’nin 6. Sayısı Çıktı
Tarihin Değişmez Akıntısı: Göç

“Hür tefekkürün bozkırı” sloganıyla yola çıkan Düşünce Dergisi 6. sayısında sayfalarını bozkırın asıl sahiplerine yani göçerlere, göçebelere, göçmenlere açtı.

“Tarihin Değişmez Akıntısı: Göç” dosya konusu ile hazırlanan Düşünce Dergisi’nin 6. sayısında, göç insanlık tarihinde hayati bir yer işgal eden bir olgu olarak ele alındı. Bugün her birimizin ya geçmişte göçmüş olanların çocukları ya bugün bizzat göçenler ve yahut da yarın göçecek olanların ataları olduğu gerçeğini önünde bulundurularak coğrafyamızı şekillendiren göç dalgalarından İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük zorunlu göç hareketi ile karşılaştığımız bugüne kadar göçler derinlemesine incelendi.

Dergide Prof. Dr. Kemal Karpat ile “Osmanlı’dan Günümüze Göçler” röportajında Osmanlı döneminde gerçekleşen göç hadiseleri ele alındı. Prof. Dr. Mustafa Fayda ile “Medine-i Münevvere’ye Hicret Medeni Hayatın Öngörüsüdür” başlıklı Peygamber Efendimizin hicretinin insanlık tarihi açısından önemi üzerine bir röportaj gerçekleştirildi. Doç. Dr. Hasip Saygılı ile son dönem Osmanlı tarihinin en büyük trajedilerinden biri olan Balkan Göçleri üzerine “Evlad-ı Fatihan için Tutarlı Bir Bilinç Geliştirilmeli” başlıklı bir röportaj gerçekleştirildi. Türk Kızılayı Başkanı Dr. Kerem Kınık ile yapılan “İnsani Diplomasi Önemini Yeni İdrak Ettiğimiz Bir Kavram” röportajında ise insani yardım ve Türk Kızılayı’nın faaliyetleri ele alındı. Göçü ve gurbetçiliği fotoğraflar üzerinden inceleyen Gökhan Duman ile “Göçmenlik Bir Buğulu Cam Halidir” başlıklı bir röportaj gerçekleştirildi. Bunun yanında Suriye’deki iç savaştan Türkiye’ye sığınan ve bir göçmen derneğinde öğretmenlik yapan Suriyeli bir grup kadının ayakta durma hikâyelerine yer verildi.

Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel, “Dünden Bugüne Göçler ve Türkiye” başlıklı yazısında Türkiye’nin toplumsal yapısında göçlerin yerini ve Suriyeli göçmenler konusunu irdelerken Doç. Dr. İhsan Çetin “Yeni Kavimler Göçü: Küresel Dönemde Göçmen Akımı”, Yrd. Doç. Dr. Akif Karaca “Türkiye’ye Sığınan Suriye Vatandaşlarının Hukuki Statüsü ve Hakları” ve Yrd. Doç. Dr. Mesut Aytekin “Sinemanın Göç Hali” başlıklı yazıları ile dergide yer aldılar. Hulusi Üstün “Dünle Yarının Arasında 21 Mayıs”, Dr. Aytekin Ersal “Erzurum Kongresi’nde Göç Tartışması”, Arş. Gör. M. Fatih Karakaya “Göç Emek ve Kapitalizm(ker)”, Arş. Gör. Mehmet Büyükafşar “Göçün Gölgesinde Medya ve Çocuk”, Arş. Gör. Atacan Şimşek “Türk Sineması’nda Göç Olgusu ve İstanbul”, Arş. Gör. Emre Kurban “Asya’dan Anadolu’ya Taşınan Edebiyat”, Beyza Karakaya “Bir Ölümden Başka Bir Ölüme Yolculuk: İnsan Ticareti”, Semra Ağaç Sucu “Dijital Çağda Göçmen Olmak” Gülten Örgüç “Afrika’dan Türkiye’ye Akan Transit Göç”, ve Sümeyye Ünal “Göçmen Şehri Bursa” başlıklı yazıları ile göç konusunu sosyal bilimlerin farklı disiplinleri üzerinden ele aldılar.
Düşünce Dergisi’nin “Tarihin Değişmez Akıntısı: Göç” dosya konulu 6. sayısını Kültür Ocağı Vakfı’ndan temin edebilirsiniz.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: