Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
DÜŞÜNCE DERGİSİ SAYI: 5 2016 (  )
Düşünce Dergisi Sayı: 5 2016
DÜŞÜNCE DERGİSİ SAYI: 5 2016 (  )
Barkod
: 3990000028369
Basım Yılı
: 2016
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16.5 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 199
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 2-5 iş günü temin
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
25,46
İndirimli Fiyatı
20,62
Kazanılan Puan
62 NP
Bu kitabı 3,44 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 48 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Düşünce Dergisinin 5. Sayısı Çıktı
Düşünce’nin Çığlığı: Dil

“Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır. ” (Rum Suresi, 22. Ayet)

“Hür tefekkürün bozkırı” olma amacıyla yola çıkan Düşünce Dergisi’nin beşinci sayısı “Düşüncenin Çığlığı: Dil” üst başlığı ile raflardaki yerini aldı. Genel Yayın Yönetmenliğini KOCAV mezunlarından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Arş. Gör. M. Fatih Karakaya’nın yaptığı dergide ‘Dil’, yalnızca dilbilimin ya da edebiyatın konusu olarak değil, felsefe, sosyoloji, politika, psikoloji gibi sosyal bilimlerin farklı disiplinleri çerçevesinde değerlendirildi.

Düşünce Dergisi, Erol Güngör’ün düşüncelerin nakli için en tesirli ve şumüllü vasıta olarak tanımladığı dil’i Düşünce’nin çığlığı olarak ele aldı. Ludwig Wittgenstein’ın da belirttiği üzere organizmamızın bir parçası olan ve en az onun kadar karmaşık olan dil’i dil aracılığıyla anlatmaya çalıştı. “Gündelik hayatta bizleri ayıran, birleştiren, bülbülün belası olan, savaş başlatan, iş bitiren, baş yitiren, propagandanın, reklamın, söylemin dilinden öte fikrî planda henüz biz onu söze dökmeden zihnimizde gezinen düşüncenin dili de maddî gerçeklik, inanç, iktidar vb. birçok failin meçhulü değil midir?” sorusunu sordu.
‘Dil’in farklı yönleriyle ele alındığı sayıda Prof. Dr. Tahsin Görgün “Adını Koymak: Dil ve Söylem Üzerine”; Prof. Dr. Mesut Şen “Türk Dili Nereden Geldi ve Nereye Gidiyor?”; Doç. Dr. Murat Elmalı “Eski Uygurlarda Dil, Dil Bilgisi ve Dilbilimi”; Yrd. Doç. Dr. Ömer Avcı “Kültürel Araç Olarak Dil ve Pedagoji: Motivasyonel Bir Analiz”; Yrd. Doç. Dr. Elif Kır “Yabancı Dilden Yabancılaşmaya”; Yrd. Doç. Dr. Ahmet Isparta “Teknoloji Dilin ve Hukukun Topluma Çizdiği Sınırları Siliyor”; Yrd. Doç. Dr. Mesut Aytekin “İnsanoğlunun Öyküsünü Anlatan En İyi Dil: Sinema”; Dr. Aytekin Ersal “Erol Güngör’ün Dil İnkılâbına Bakışı”; Dr. Serpil Tuncer “Sanatın Dili”; Arş. Gör. Adem Bölükbaşı “Nutuk ve Vaaz: Belagat ve Fesahat Döngüsü”; Arş. Gör. Osman Çalışkan “Seçim Kampanyalarının İrrasyonel Politik Söylemi Üzerine”; Alparslan Babaoğlu “Sanatın Dili”; Selda Karaaslan “Modanın Dili” ve Prof. Dr. Tayfun Amman “Türkiye’de Dinî Gruplara Genel Bir Bakış” yazılarını kaleme aldı.

Bunların yanında Prof. Dr. Teoman Duralı ile gerçekleştirilen “Dilsiz Yaşayamıyoruz”; Prof. Dr. Yücel Oğurlu ile gerçekleştirilen “Dünün, Bugün ve Geleceğin Meselesi: Türkçenin Devleşme veya Yok Olma Kavgası”; Prof. Dr. Hayati Develi ile gerçekleştirilen “Dil Düşüncenin Yatağı Gibidir” ve Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu ile gerçekleştirilen “Sahîh Bir Dünya Tasavvuru İçin, Asgarî Şart, Dakîk Bir Dildir!” başlıklı röportajlar yer alıyor.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: