Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
DÜNYA EKONOMİSİNİN YENİ AKTÖRLERİ BRIC ( DÜNYA EKONOMİSİNİN YENİ AKTÖRLERİ BRIC (BREZİLYA-RUSYA-HİNDİSTAN-ÇİN) )
Dünya Ekonomisinin Yeni Aktörleri BRIC
DÜNYA EKONOMİSİNİN YENİ AKTÖRLERİ BRIC ( DÜNYA EKONOMİSİNİN YENİ AKTÖRLERİ BRIC (BREZİLYA-RUSYA-HİNDİSTAN-ÇİN) )
Barkod
: 9789756447228
Basım Yılı
: 2011
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13,5 x 19,5
Sayfa Sayısı
: 208
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
10,00
İndirimli Fiyatı
8,50
Kazanılan Puan
26 NP
Bu kitabı 1,42 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 315 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
21. yüzyıl dünya ekonomisinde birçok yeniliğin, farklı oluşumların yaşanacağının izlerini taşımaktadır. Yeni yüzyılla beraber, siyasi alanda yaşanan gelişmelerin yanı sıra (soğuk savaşın bitmesi gibi), üretimin yapısı, organizasyonu ve dağılımı gibi unsurlarda da önemli değişimler yaşanmaktadır. Global dünya'da
zorlu rekabet ortamında ortaya çıkabilecek sorunları gidermek ve çıkarlarını korumak adına dünya ekonomisine yön veren ülkeler, yeni gruplar ve organizasyonlar kurarak ya da var olanlar arasına entegre olarak, değişen koşullara uyum sağlamaya çabalamaktadırlar. 2000'li yıllarda ekonomisi hızla büyüyen, doğrudan yabancı yatırımların (DYY) önemli bir kısmını çeken ve dünya ekonomisini etkileme gücü hızla yükselen ekonomiler farklı gruplar içinde kategorize edilmeye başlamıştır. Bu farklı oluşumların içerisinde, düşük emek ve üretim maliyeti nedeniyle üreticiler açısından büyüme fırsatı yaratan, doğrudan yabancı yatırımları (DYY) çekebilen ve ihracatlarını hızla artıran, döviz rezervlerini ve milli gelirini hızla artıran, yaşanan krizlere rağmen nispeten daha az etkilen dört ülke dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu dört ülke BRIC Ülkeleri (veya kısaca BRICs) olarak bilinmektedir. Bu ülkelerin temel karakteristik özellikleri, nüfuslarının fazla oluşu, doğal kaynaklar açısından zengin oluşları, gelişme düzeyi açısından 2. aşamada yer alan ülkeler arasında (Hindistan 1. aşamada) olmaları, hızla artan gelir ve tüketici sayısıdır. Bu ekonomilerin büyüme dinamikleri genel itibariyle benzerlikler göstermektedir.

BRIC ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in ekonomilerini ifade etmek üzere geliştirilmiş bir kısaltmadır. Bu kısaltma ilk olarak Goldman Sachs'ın ekonomi uzmanı Jim O'Neill tarafından 2001 yılında kullanılmıştır. Goldman Sachs'a göre bu dört ülke hızlı gelişmeleri sayesinde 2050 yılına kadar dünyanın en zengin ülkeleri olacaklardır1. BRIC tezine göre, bu ülkelerden sanayi ürünlerinin önemli üreticisi olan Çin ve Hindistan, hammadde ve enerji tedarikçisi durumunda olan Rusya ve Brezilya'nın güçlerini birleştirmeleri durumunda güçlü bir ekonomik blok oluşturarak dünya ekonomisinin önemli aktörleri haline gelebilecekleri iddia edilmektedir2. Bu gün, ekonomileri hızla büyüyen ilk 5 ülke arasında yer alan, dünya ticaretine hâkim konuma gelen bu ülkeler, yüzölçümü olarak dünyanın %28, 7'sine, dünya nüfusunun %40'ına ve GSYİH'nın %25'ine sahip bulunmaktadırlar. Bu dört ülkenin liderleri ilk toplantılarını 16 Haziran 2009 tarihinde Yekaterinburg'da yapmışlar ve bu ilk zirvede ortak çıkarlar doğrultusunda belli dönemlerde bir araya gelerek, ortak davranabileceklerinin ilk sinyallerini vermişlerdir. Bu dört ülke, dünyada en büyük ve gelişmekte olan ülkeler arasında en hızlı büyüyen ülkelerdir. 2001 yılında yapılan ilk tahminlerin ardından, 2010 yılında yine Goldman Sachs tarafından yapılan değerlendirmelerde, Çin'in en gelişmiş altı ülke içerisinde ABD dışında diğer ülkeleri bugün bile yakalayıp geçtiği tespit edilmiştir. Aşağıdaki tablodan da görüldüğü gibi tahminler Çin'in 2027 yılında ABD'yi yakalayacağı yönündedir.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: