Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
DOĞU’NUN ORTAK MİRASI ( HACI BEKTAŞ-I VELİ VE BEKTAŞİLİK,AHMET YESEVİ VE YESEVİLİK,MEVLANA VE MEVLEVİLİK,AHİLER VE AHİLİK,FÜTÜVVETNAMELER,NEVRUZ,FİRDEVSİ,ŞEHRİYAR... )
Doğu’nun Ortak Mirası
DOĞU’NUN ORTAK MİRASI ( HACI BEKTAŞ-I VELİ VE BEKTAŞİLİK,AHMET YESEVİ VE YESEVİLİK,MEVLANA VE MEVLEVİLİK,AHİLER VE AHİLİK,FÜTÜVVETNAMELER,NEVRUZ,FİRDEVSİ,ŞEHRİYAR... )
Barkod
: 9786055457594
Basım Yılı
: Ağustos 2012
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 15.5 x 22 (cm)
Sayfa Sayısı
: 344
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%20 İNDİRİM
Liste Fiyatı
49,00
İndirimli Fiyatı
39,20
Kazanılan Puan
118 NP
Bu ürünü 235 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
Çalışmamızda bulunan 21 adet makalemiz, içerikleri her ne kadar çok çeşitli görünseler de aslında birbirlerinin edebî ve kültürel hayatlarından oldukça esinlenmiş olan Anadolu ve İran coğrafyalarının bize sunduğu kültürel zenginliklerini konu alır. Eserimizde yer alan makalelerimiz yukarıda da belirttiğimiz gibi, gerçekte bu coğrafyaların birbirlerine nasıl tesir ettiklerinin birer kanıtıdır. Örneğin, Farsçanın Türk kültüründeki yeri, Selçuklu araştırmalarında Farsçanın önemi veya ünlü İranlı şair Firdevsi’nin başyapıtı sayılan Şehnâme’nin Türk edebiyatı üzerindeki etkileri gibi konular makalelerimizin içeriklerini oluşturmaktadırlar. Ayrıca, “İslâmiyet’ten Önceki İran Medeniyeti, İslâmiyet’ten Önceki İran Şiiri, Câmiü’t-Tevârih’e Göre Oğuzlar, Nevruz Şehriyar Hakkında Türkiye’de Yapılan Bilimsel Çalışmalar, Ahmet Yesevî ve Yesevîlik, İlk Ahiler Hakkında gibi makalelerimiz de yine bu coğrafyaların ortak paydası niteliğindedir. Makalelerimizin yedisinde ise Hacı Bektaş-ı Veli’nin hayatı ve düşünceleri, yaşadığı dönemde Nişabur’un kültürel ve siyasî yapısı, şiir anlayışı, sadece yaşadığı yerde değil düşüncelerinin yayıldığı yerlerden birisi olan Arnavutluk’ta edebiyata olan etkisi veya Ahmet Yesevî ve Yunus Emre gibi büyük bir zincirin ilk üç halkasını meydana getiren bu üç velînin birbiriyle olan ilişkilerinden söz edilmiştir. Çalışmamızda yer alan diğer üç makalemiz ise büyük İslam düşünürü Mevlânâ hakkında olup, onun tasavvufî düşüncelerinin incelenmesini, Mevlânâ’nın bizzat kaleme almış olduğu mektuplarının üzerine yapılan tahlilleri ve yaşadığı döneme kadar Belh’in kültürel durumu konu etmektedir.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: