Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
DİVAN EDEBİYATININ DİNİ KAYNAKLARI ( FUZULİ’NİN TEVHİD’İ VE NEŞATİ’NİN HİLYE-İ ENBİYA’SI )
Divan Edebiyatının Dini Kaynakları Fuzuli’nin Tevhid’i ve Neşati’nin Hilye-i Enbiya’sı
Yorumları oku
%20 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 277
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 25,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 20,00 TL
Kazanılan Puan
: 60 NP
Barkod
: 9789755484167
Basım Yılı
: Aralık 2016
Ürünün Tanıtımı

Divan edebiyatı, bir yüksek zümre, bir havas edebiyatıdır. Arapça’nın ve Farsça’nın Türkçe’yle mezcedildiği; İslam kültürünün bütün kodlarının metnin damarlarına nakşedildiği, şairlerinin edebî düzeyleri yanında kültürel ve ilmî düzeylerinin yüksek seviyede olduğu; dinin temel kaynaklarının (Kur’an ve Sünnet); İslami İlimlerinin verilerinin mısralara nakış nakış işlendiği altı asırlık bir edebi gelenektir.


Çeşitli türlere sahip olan Dîvân Edebiyatının, iktibâs ve telmîh yoluyla Kur’an ve Sünnet verilerini; İslam dini ve kültürünün malzemelerini; ayrıca İslamî İlimlerin (Tefsir, Hadis, Fıkıh, Kıraat, Kelam ve Tasavvuf vb. ) konu, kavram ve terimlerini yoğun bir şekilde kullandığı tezi müsellem bir gerçektir. Bu tez, Dîvân Edebiyatçıları tarafından dillendirildiği gibi, bu konuda tez, makale ve kitap düzeyinde bazı çalışmalar da yapılmıştır. Ancak itiraf edilmelidir ki, bu çalışmalar bu tezin ispatı konusunda yeterli olsa da boyutlarını ve derinliğini gösterme açısından pek yeterli değildir. İslamî İlimlere, Kur’ân ve Sünnet malzemesine hâkim olan Divan Edebiyatçıları tarafından geliştirilmeye muhtaçtır. Bir önerimiz, Divan Edebiyatçılarıyla Temel İslam Bilimcilerin çift danışmanlı (ve belki çift öğrencili) tezlerle bu alanı derinleştirmeleridir.


Biz bu çalışmamızda yukarıdaki tezi çok özel bir alanda ve derinlemesine ortaya koymayı amaçladık. Divan Edebiyatından Fuzuli’nin Tevhid’ini, Neşati’nin de Hilye-i Enbiya’sını seçtik. Bu iki eserin ayet, hadis ve İslamî ilimler alanındaki derinliğini; iktibas ve telmîhlerle yaptıkları teolojik tartışmaların, sufistik açılımların, tarihsel verilerin kullanımıyla inşa yoğunluğunu göstermeye çalıştık. Öte yandan da şairlerinin dinî, ilmî ve kültürel zenginliklerini ortaya koymayı denemiş olduk. Bu çalışmayla, Divan Edebiyatı’nın Kur’anî ve nebevî rengini göstermeyi, İslami İlimlerinin baskın etkisini vurgulamayı; bu alanda yapılacak çalışmalara bir ivme kazandırmada (n)aciz bir katkı sağlabilmeyi ümit ediyoruz.

Bu ürünü 357 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: