Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
DERTLİ DİVANI (  )
Dertli Divanı
DERTLİ DİVANI (  )
Barkod
: 9786054370160
Basım Yılı
:
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 316
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%13 İNDİRİM
Liste Fiyatı
33,75
İndirimli Fiyatı
29,36
Kazanılan Puan
88 NP
Bu ürünü 346 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Aşık tarzı şiir geleneği içinde yetişen, meslek muhitlerinde olduğu gibi geniş halk kitleleri arasında da yaygın bir şöhrete sahip bulunan Dertli’nin şiirlerine çeşitli el yazması eserlerde yer verilmiştir. Ayrıca divanının farklı taş baskı nüshaları da mevcuttur. Ancak yeterli bir kültürel birikime sahip olmayan müstensihlerin elinden çıkan cönklerde ve mecmualarda çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Aynı durum taş baskı divanlar için de söz konusudur. Bu nedenle Dertli’nin şiirlerini bir araya getirerek neşretmenin çeşitli güçlükleri vardır.

Bu çalışmada yapılan, Dertli’ye ait olduğu kabul edilen bir şiirin eş metinlerini yok sayıp bizim oluşturduğumuz metni tek ve geçerli metin olarak sunmak değildir. Müstensihler elinden çıkan yazma eserlerde ve dönemin sınırlı imkânları içinde ortaya konulan taş baskı divanlardaki kusurlarla bir şiirin icra bağlamında ortaya çıkan farklılıkları aynı şeyler olarak görmek yanıltıcı olacaktır. Birincisi, yazıya geçirme sırasında ortaya çıkan teknik bir sorun, ikincisi ise sözlü gelenek içinde ortaya çıkan bir zenginliktir.

Bu çalışmada Dertli’nin şiirlerinin yazıya aktarılması veya basılması sırasında ortaya çıkan teknik kusurlar tespit edilmiş, ulaşılan diğer eş metinlerden hareketle aslına en uygun olduğu tahmin edilen metnin ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır. Aslında bu, aynı sayfa içinde birkaç çeşitlenmenin aynı anda görülmesine de imkân hazırlamaktadır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: