Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
DEMOKRATİK ÖZERKLİK VE ÖZ YÖNETİM (  )
Demokratik Özerklik ve Öz Yönetim
Yorumları oku
Yayınevi:
%24 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 143
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 12,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 9,12 TL
Kazanılan Puan
: 27 NP
Barkod
: 9786054427932
Basım Yılı
: Temmuz 2015
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı

Toplum da doğa gibi canlı ve dinamiktir. Onun dinamik olması kesimlerin varlığına, kesimler arası mücadeleye ve kesimlerin birbirlerini etkilemeleri sayesindedir. Toplumun çoklu kimlik ve çoklu kültürel yapısı, her birinin kendi içinde özgün ve özerk olması karakteri ile canlı dinamizm oluşur. Devletçi sistemde özerklik, merkezi devletin kimi yetkilerini bölgeye veya yerele devretmesinin siyasal ve hukuki biçimidir. Küresel ve tarihsel gelişmelerin sonucu olarak dünya genelinde kamu yönetiminin yürütülmesinde iki temel parametre önem arz eder.


Bu parametrelerden biri ülke düzeyinde idari yapı ve onun asgari düzeyde homojenlik içeren fonksiyonuyla ulusal birliğe hizmet etmesi ise ikincisi de ülkenin çeşitlilik ve eşitsiz gelişme gösteren bölgesel farklıklarının idari ve siyasi yapıya yansıtılmasıdır. Bu iki anlayış günümüz dünyası devletlerin şekillenmesinde öne çıkan temel özelliklerdendir. Devletler, mücadelelerle mevcut gelişmeler sonucu ya karma yapılı devletler, ya da tekçi, merkeziyetçi devletler olmak üzere iki ayrı grup altında pozisyon almışlardır.


Bugünün dünyası, siyasal, sosyal sorunları demokratik yöntemlerle, diyalog ve müzakere süreçlerini yürüterek çözmektedir. İngiltere, İspanya, Güney Afrika gibi ülkeler sorunlarını bu yöntemlerle büyük ölçüde aşmış ve çözmüş bulunmaktadırlar. Tekçi, katı merkeziyetçi yönetimlerden bölgesel, özerkleşme ve özyönetimlere doğru bir gidişat, beraberinde çok dilliliğin ve çok kültürlülüğün yaşanmasını ve gelişimini getirmektedir. Bugün Belçika, İsviçre, Lüksemburg, İspanya, Kanada gibi ülkelerin dışında da birden fazla resmi dili olan birçok ülkenin olduğunu görebilmekteyiz.

Bu ürünü 156 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: