Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
DARÜ’L-ELHAN KÜLLİYATI ( 263 KLASİK ESER GÜFTE KELİME VE METİN AÇIKLAMASI VEZİN İNCELEMESİ )
Darü’l-Elhan Külliyatı
DARÜ’L-ELHAN KÜLLİYATI ( 263 KLASİK ESER GÜFTE KELİME VE METİN AÇIKLAMASI VEZİN İNCELEMESİ )
Barkod
: 9786051558196
Basım Yılı
: Kasım 2019
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 452
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%26 İNDİRİM
Liste Fiyatı
65,00
İndirimli Fiyatı
48,10
Kazanılan Puan
144 NP
Bu ürünü 182 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Rauf Yekta Bey merhumun uhdesinde Darü’l-elhan tarafından yayımlanmış 180 eserin notaları, klasik musikimizin icra’ında daima en çok tercih edilenler olmuştur… Talebem Osman Nuri Özpekel’in, iyi bir Türkolog olmasının yanında aynı zamanda çok iyi bir müzisyen olması itibarı ile Rauf Yekta Bey’in Darü’l elhan Külliyatı’ndaki güftelerini bugünkü Türkçeye açıklamasını kendisinden ısrarla rica etmiştim. Bugün görüyorum ki bu çok zor işi büyük bir başarıyla sonuçlandırmıştır.

- Prof. Dr. Nevzad Atlığ

Darü’l-elhan’ın 100. yılı vesilesi ile başlayıp sonuçlandırdığı, sosyal belleğimizde çok önemli bir iz bırakacağına ve kültürel zenginleşmemizde büyük bir katkı sağlayacağına inandığım bu vecîz ve değerli çalışması dolayısı ile muhterem refikimiz Osman Nuri Özpekel’e içtenlikli tebriklerimi sunuyor, musikimizin ve şiirimizin anlamlı bütünleşmesinde yücelmeye amade okuyucularla sanat dostlarının da arzu ettikleri faydalı sonucu, bu eser yardımı ile kolaylıkla elde edeceklerini ümid ve hayal ediyorum.

- Prof. Dr. Ruhi Ayangil

Özpekel, Darü’l-elhan Külliyatı’nda yer alan ve büyük bölümü Osmanlıca yazılmış Türk musikisi klasik eserlerinin güftelerini Latin alfabesine çevirmiş; güftelerdeki yazım, çeviri, anlam ve imlâ hatalarını düzelterek yeniden mûsikîmize kazandırmıştır. Güftelere ait vezin kalıplarını belirtmiştir.

Güftelerde geçen ve günümüzde anlamı bilinmeyen kelime ve terkiblere de güftenin altında yer vermiştir. Bu, hem kelime dağarcığının gelişmesini, hem de güftenin anlaşılmasını sağlamıştır…

Bu detaylı çalışmasıyla ecdad yadigarı muhteşem eserleri mûsiki kültürümüze yeniden kazandırdığı, bu değerli musiki hazinesini bir asır sonra günümüzün teknolojik imkanlarını kullanarak yeniden gözden ve elden geçirmek suretiyle, kültür ve san’at camiasına sunduğu için kendisine minnettarız.

- Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar

Ötüken Neşriyat, 120 adedi Darü’l-elhan tarafından eski harflerle, 60 adedi İstanbul Konservatuarı tarafından Latin harfleriyle ve 83 adedi Sema Vakfı tarafından yine Latin harfleriyle neşredilen, büyük bir hazine değerindeki Klasik Türk Müziği eserlerinin nota külliyatını, Osman Nuri Özpekel’in titiz çalışmasıyla güfteleri, vezin incelemeleri, kelime ve metin açıklamaları, kapsamlı dizinleri ve tüm notaları içeren CD ilavesiyle müzik kitaplığının önemli bir parçası olarak okuyucularına takdim etmenin gururunu yaşıyor.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: