Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
ÇUKUROVA FOLKLORU (İÇİN) SEKSEN KAPIYA DOKSAN DEĞNEK ÇALMAK ( AŞIK KARAYİĞİT OSMAN?IN HİKAYE REPERTUVARI - DÜZİÇİ FOLKLOR KİTAPLARI -4 )
Çukurova Folkloru (İçin) Seksen Kapıya Doksan Değnek Çalmak Aşık Karayiğit Osman?ın Hikaye Repertuvarı - Düziçi Folklor Kitapları -4
Yorumları oku
%25 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 520
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 30,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 22,50 TL
Kazanılan Puan
: 68 NP
Barkod
: 9786054337613
Basım Yılı
: Ocak 2012
Ürünün Tanıtımı
Çukurova’dan yaptığım derleme, deneme ve kitaplaştırma çalışmaları sonucunda Türk Halk Edebiyatı ve tarih boyutlarında ulaştığım kanaatler apayrı bir tartışma konusudur. Cevdet Paşa’nın bölge ile ilgili bizce hakikati yansıtmayan, fevkalâde abartılı tespit ve genellemeleri, derlenen hikâye, efsane, atasözleri ve sair bölge folklor ürünleri ile yüz elli yıldan beri ilk defa sorgulanmıştır. Görülmüştür ki, Cevdet Paşa’nın dinden imandan bîhaber dediği Çukurovalılar/Tecirliler karşı fetvalarıyla, ?Biz padişahı gâvur bilirdik, ? diyebiliyorlar.

Aynı folklor ürünlerine bakıldığında İnce Memed ne kadar Çukurovalı’dır sorusunun cevabı ne olacaktır? Bir roman kahramanlarına bir de bölgenin folklor ürünlerine bakıldığında Endülüs’ü yazan Amin Maaloufun ‘oryantalist’ üslûbunun, ‘1968 Modelini’ Yaşar Kemal Çukurova’yı yazarken kullanmıştır denebilir. Elbette derdim ‘cangama çıkarmak’ (durup dururken tartışma çıkarmak) değildir. Elbette ki, yazarımız, ustalığı, büyüklüğü dünyaca kabul edilmiş bir yazardır. Ve yine elbette ki Çukurova’mızda yazarımızın derlemeleri sayesinde Gökyüzü Mavi Kaldı.

Romandaki özellikleri ile İnce Memed’in kahramanları, Çukurova’nın yanı sıra dünyanın herhangi bir yerinde yaşamış olabilir. Roman kahramanı, İnce Memed yerine Dadaloğlu olsaydı, ne kadar bizim Dadaloğlu kalırdı acaba? Yiğit, bizim yiğit mi, hakkı ne kadar yeniyor? Kararı, edebiyat tarihçileri verecek.
Bu ürünü 216 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: