Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ÇOK KRİTERLİ KARAR VERMEDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR (  )
Çok Kriterli Karar Vermede Güncel Yaklaşımlar
ÇOK KRİTERLİ KARAR VERMEDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR (  )
Barkod
: 9786059374422
Basım Yılı
: Mart 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 117
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Aynı gün kargo
(15:00'a kadar geçerli)
%14 İNDİRİM
Liste Fiyatı
16,00
İndirimli Fiyatı
13,76
Kazanılan Puan
41 NP
Bu ürünü 1072 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Günümüzde bilimsel çalışma ve araştırmalar ile kamu ve özel sektör kurumlarının faaliyetlerinde ya da resmi statüde olmayan kişi ve grupların şahsi ihtiyaçlarını gidermede karşılaştıkları, birbiriyle çelişen çok kriterli ve çok alternatifli problemlere uzlaşık çözüm bulma ihtiyacı giderek artmıştır. Karar verme salt mevcut ve deterministik kriterleri değerlendirerek yapılan sistematik işlem olmaktan öteye taşınmış; karar verme süreci sezgi ve duyguların, açıklanabilen veya açıklanamayan ilişkilerin etkilerini, sürece aktarma gayreti ile geliştirilen yeni ve ileri tekniklerin kullanılmasını zorunlu kılar hale dönüşmüştür.

Bu kitabın hazırlanmasında temel amaç; yerel ve global rekabetten artan ihtiyaç ve taleplere paralel olarak, sayıları da giderek artan kriter ve alternatifleri içeren karar verme problemleri için son yıllarda geliştirilen güncel çok kriterli karar verme (ÇKKV) tekniklerinden bazılarını bir araya toplamaktır. güphe-siz bu teknikler tek başına kullanılabildiği gibi, sezgisel, bulanık mantık, genetik algoritma ve yapay sinir ağları gibi diğer yöntemlere entegre edilerek de kullanılmaktadır.

Çok kriterli karar verme problemlerinde alınacak kararın etkisini anlamak ve değerlendirmek için, alternatiflere ait sayısallaştırılan ve ölçülebilen forma dönüştürülen bilginin önemi büyüktür. ÇKKV teknikleri, alternatiflerin birbiriyle çelişen veya farklı ölçüm değerlerine sahip kriterlerle değerlendirilmesi için alternatiflere ait skorlar üreterek, karar vericiye bu önemli bilgiyi sunmaktadır. Alternatiflere ait skorlar, kullanılan ÇKKV tekniğinin amacına uygun olarak oluşturulmaktadır. Günümüzde karşılaşılan karar verme problemlerinin giderek boyutlarının artması ve karmaşık bir yapıya sahip olması sonucunda, bu tür problemlerin uzlaşık çözümünü bulma çabaları sonucunda geliştirilen ve sayıları giderek artan bu yöntemler; ekonomik, sosyal, kültürel, finansal ve politik birçok alanda ve pek çok kurumda kullanılır hale gelmektedir. Artan ihtiyaç ve ilgi neticesinde ÇKKV tekniklerinden bazılarına bu kitapta yer verilmektedir. Seçilen tekniklerin ortak özelliği;

1) Her tekniğin işlem adımlarında gerekli olan hesaplamaların özel bir yazılım gerektirmemesi ve her karar vericinin rahatlıkla erişebileceği hesap tablosu kullanarak ÇKKV probleminin çözümünün gerçekleştirebilmesi.

2) Günümüz karar verme problemlerinin çoğunluğunda ihtiyaç duyulan uzlaşık çözümü sağlayan, karar sürecine sezgi ve duyguları dâhil edebilen, açıklanabilen veya açıklanamayan ilişkilerin etkilerini sürece aktarma olanağı sağlayan teknikler olmasıdır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: