Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
CEZA MUHAKEMESİ HUKUKUNDA AKIL HASTALIĞI (  )
Ceza Muhakemesi Hukukunda Akıl Hastalığı
CEZA MUHAKEMESİ HUKUKUNDA AKIL HASTALIĞI (  )
Barkod
: 9786257802246
Basım Yılı
: Eylül 2020
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 359
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
87,00
İndirimli Fiyatı
73,95
Kazanılan Puan
222 NP
Bu kitabı 12,33 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 10 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

“Ceza Muhakemesi Hukukunda Akıl Hastalığı” isimli bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Ortak Doktora Programı kapsamında hazırlanıp 23. 12. 2019 tarihinde Prof. Dr. Doğan Soyaslan, Doç. Dr. Fatih Birtek, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hulusi Akkaş, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Saydam ve Dr. Öğr. Üyesi Selman Özdan’dan oluşan jüri önünde savunularak oy birliği ile başarılı bulunan “Akıl Hastalığı ve Türk Ceza Muhakemesi Hukuku Bakımından Sonuçları” isimli doktora tezinin değerli jüri üyelerinin görüşleri doğrultusunda gözden geçirilmiş hâlini oluşturmaktadır.

Akıl hastalığı, öğretide çoğunlukla ceza sorumluluğu üzerinde doğurduğu sonuçlarla bağlantılı bir şekilde incelenmekte, akıl hastalığının ceza muhakemesi hukuku bakımından doğurduğu sonuçlar ise yeteri kadar tartışma konusu yapılmamaktadır. Hâlbuki maddi ceza hukukunda faile taalluk eden sonuçlar doğuran ve esasında sınırlı bir uygulama alanı bulan akıl hastalığı, muhakeme hukuku bakımından soruşturma sonucu verilebilecek karar türlerinden koruma tedbirlerinin uygulanabilirliğine, şüpheli ve sanığa müdafi görevlendirilmesinden tebligata ilişkin hükümlere ve sanık hakkında verilecek nihai hükümden infazın ertelenmesine kadar çok geniş bir alanda sonuç doğurmakta; deyim yerindeyse soruşturmanın başından infazın tamamlanmasına kadar yapılan birçok işlem açısından akıl hastalığının mevcudiyetine çeşitli sonuçlar bağlanmaktadır. Çalışmamızda akıl hastalığının ceza muhakemesi hukuku ile bağlantılı bir şekilde incelenmesinin en önemli sebeplerinden birisi de muhakeme hukukunda hem kapsamındaki kişiler hem de üzerinde sonuç doğurduğu işlemler itibarıyla daha yaygın uygulama alanı bulan akıl hastalığına bu anlamda dikkat çekmek ve bundan sonraki süreçte hak ettiği ilgiyi görmesine mütevazı bir katkıda bulunmaktır.

Çalışma, yaklaşık olarak üç yıl süren yoğun bir gayretin sonucunda ortaya çıkmıştır. Akıl hastalığının yukarıda belirtildiği üzere daha çok maddi ceza hukukuyla bağlantılı bir şekilde incelenmesi, çalışmaya yönelik Türkçe kaynak temin edilmesinde çeşitli güçlüklerle karşılaşılmasına neden olmuş ve bu konudaki eksiklik Almanca kaynaklarla giderilmeye çalışılmıştır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: