Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
BÜYÜKADA - PRİNKİPO, ADA-İ KEBİR (  )
Büyükada - Prinkipo, Ada-i Kebir
BÜYÜKADA - PRİNKİPO, ADA-İ KEBİR (  )
Barkod
: 9789759119454
Basım Yılı
: Ağustos 2018
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 21 x 29 (cm)
Sayfa Sayısı
: 840
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%23 İNDİRİM
Liste Fiyatı
115,74
İndirimli Fiyatı
89,12
Kazanılan Puan
267 NP
Bu kitabı 14,85 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 378 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Akillas Millas’ın dev eseri Prinkipo, ilk kez Türkçede.

Büyükada (Prinkipo, Ada-i Kebir)

Akillas Millas’ın 1988’de Atina’da Yunanca basılan Prinkipo kitabı ilk kez Türkçe yayımlandı.

“Büyükada – Prinkipo Ada-i Kebir” adıyla yayımlanan eser, Yunanca orjinal baskısına göre metinleri, fotoğrafları ve çizimleriyle tümden gözden geçirildi, yenilendi.

840 sayfa, büyük boy (A4), kuşe kağıda tümüyle renkli olarak basılmış olan kitapta, Akillas Millas’ın eşsiz koleksiyonundan bine yakın gravür, fotoğraf, birer sanat eseri niteliğinde çizim yer alıyor.

Büyükada üzerine yapılan çalışmalar için referans niteliğinde olan kitabın, normal ve sert kapakla ciltlenmiş iki versiyonu bulunuyor.

“Bilgi ve belge biriktirme tutkum sayesinde zamanla oldukça zengin bir “Ada arşivi” oluşturdum. Belgeler, zabıtlar, eski kartpostal ve resimlerin yanı sıra, yok olmaya mahkum, yıkılmış, yıktırılmış, yıkılmaya terkedilmiş Ada’nın eski ahşap evlerini çizimlerimle canlandırmaya çalıştım. Her zamanki gibi sayfalarımı görsel malzeme ile desteklemeye bilhassa gayret ettim.

“Kitabın birinci bölu¨mu¨ Ada’nın antik ve Ortaçağ tarihçesi ile, bin ku¨su¨r senelik Bizans devri su¨resince Ada manastırlarında kapatılmış talihsiz prens ve prenseslerin, imparatorların gazabına uğramış su¨rgu¨n saray aristokrasisinin ve keşişhanelerde tecrit edilmiş bunca din adamının öyku¨lerini içermektedir. Fetih sonrası yu¨zyılların olaylarını, Ada ve Ada hayatını, Dersaadet’i tu¨rlu¨ nedenlerle ziyaret etmiş olan seyyah, siyaset, din ve bilim adamlarının yazıları canlandırmaktadır.

“İkinci bölu¨m Kariye-i Rumiyan ya da Prinkipo’nun bilhassa son yu¨zyıllardaki göru¨nu¨mu¨nu¨ kapsamaktadır. Mahalle ve yörelerini, sokak ve meydanlarını, çarşısını, Ada evlerini, dini yapıları, yerli Adalı ve yazlıkçıları ile Ada hayatını içermektedir. Birbakımdan son zamanlarda unutulmaya yu¨z tutmuş “yerleşik Ada ku¨ltu¨ru¨” ile, o sık sık sorulan “Ada’nın Rumlar zamanı”ndaki dönemin öyku¨su¨du¨r. Gerçeğe sadık kalarak canlandırmaya gayret ettim.

“Kitabın u¨çu¨ncu¨ ve son bölu¨mu¨ Ada’nın tarihi manastırları ile civarlarındaki yöre ve mahallelerini kapsamaktadır: Metamorphosis Manastırı ile 19’ncu asırda gelişen Hristos Mahallesi, Antik Kariye ya da Batık Kilise Mevkii’ndeki Aya Nikola Manastırı ile, tarihi binaları son senelerde bilinçsiz bir restorasyona kurban edilen, Ada’nın anıtsal yapısı Aya Yorgi Kudunas Manastırı…”

- Akillas Millas - Haziran 2014

“Ben Akillas Millas’ın bir akademisyen titizliği ile çalıştığına, bu kitabın Türkçe baskısının hazırlanmasının her aşamasında şahit oldum. Adalar üzerine yapılan her çalışmada kitaplarına bolca referans veriliyor olması bu yüzden.

Sadece araştırmaları değil, ressam titizliğiyle çizip aktardığı her şey (ada evleri, sokakları, vapurları, bitki örtüsü vb. ) da farklı kılıyor eserlerini.

Kaybolmakta olan mimari ve kültürel miras, onun çizimleriyle ölümsüzleşiyor. ”

- Halim Bulutoğlu – Adalar Vakfı Başkanı

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: