Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
BİRİ TOTALİTARİZM Mİ DEDİ? ( BİR NOSYONUN (KÖTÜYE) KULLANIMINA BEŞ MÜDAHALE )
Biri Totalitarizm mi Dedi?
BİRİ TOTALİTARİZM Mİ DEDİ? ( BİR NOSYONUN (KÖTÜYE) KULLANIMINA BEŞ MÜDAHALE )
Barkod
: 9789756790410
Basım Yılı
: 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 240
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-7 iş günü temin
Bu ürünü 293 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Bu kitapta okur, ´totalitarizm´ hayaletinin hala ortalıkta gezindiği konusunda uyarılmaktadır.

Solun, liberal demokrasinin (´demokrasi´ ´totalitarizm´e karşı vs. ) temel koordinatlannı kabullenişi ve şimdi de kendi (karşı) konumunu bu uzam içinde yeniden tanımlamaya çalışması Solun kuramsal hezimetinin en açık işaretidir. Kayda değer nokta, hegemonik liberalizme karşı önde gelen ´eleştirel´ felsefî tepkinin, yani postmodern yapısökümcü Sol tepkinin, ´totalitarizm´ kategorisine bel bağlamasıdır.

Bu durumda yapılması gereken ilk şey, solun da kabullenmiş olduğu bu liberal tabulara korkusuzca tecavüz etmektir: ´anti-demokratiklikle´, ´totalitarist´ olmakla suçlanıyorsak ne olmuş yani?. .

Totalitarizm bütün kariyeri boyunca, ´serbest radikalleri´ ehlileştirmek, liberal-demokratik hegemonyayı garantilemek, Sağcı Faşist diktatörlüğün ikizi olan liberal demokrasinin Solcu eleştirisinden vazgeçmek gibi karmaşık bir operasyonu sürdürebilmeyi başaran ideolojik bir nosyon olagelmiştir. . .

´Totalitarizmi´ alt kategorilere bölmek de ´Faşist ve Komünist´ çeşitlemeler arasındaki farkı vurgulamak ise yararsız bir çabadır: ´totalitarizm´ nosyonu bir kez kabul edildi mi, artık liberal-demokratik ufkun içindesindesiniz demektir. Konformist liberal seciyesizler (geçmişteki) katliamların dehşetini nihaî öcü alarak utanç verici bir şantaj unsuru biçiminde kullanıp varolan düzeni avunurken, kendilerine ikiyüzlü bir tatmin bulurlar: Çürümüşlüğün, sömürünün ve bu gibi şeylerin diz boyu olduğunu bilen (Konformist liberal seciyesizler) i gidişatı değiştirmek için bulunacak her girişimi, ´totalitarizm´ hayaletine verilen bir hayat öpücüğü ile ahlâkî olarak tehlikeli ve kabul edilemez olduğu ilân i edilerek reddedilir.

Bu kitap totalitarizm nosyonunun tarihinin sistematik sunumlanna bir tane daha eklemek amacını gütmüyor.

Bu kitap, ´totalitarizm´ nosyonunun bırakın etkili bir kuramsal kavram olmayı, aslında bir tür kıytırık mazeret olduğunun ifade edilme çabasıdır: ´Totalitarizm´ nosyonu bizleri düşünmeye sevk etmez, tam tersine bizleri kendi tanımladığı tarihsel gerçeklikle ilgili yeni bir içgörii edinmeye zorlar ve hattâ düşünme ahmetinden kurtarır, ya da hattâ düşünmemizi aktif bir biçimde önler. Bu kitap sabırsız okura ´totalitarizmin´, daha en başından beri, hep ve hâlâ en kıytırık olduğunu açıklamaktadır.
-S. Zizek

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: