Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
BİR HAYAL BİR HAKİKAT (  )
Bir Hayal Bir Hakikat
BİR HAYAL BİR HAKİKAT (  )
Barkod
: 9786054425563
Basım Yılı
: Ekim 2012
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 120
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%17 İNDİRİM
Liste Fiyatı
20,00
İndirimli Fiyatı
16,60
Kazanılan Puan
50 NP
Kategoriler
Bu ürünü 292 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Türk edebiyatı tarihine hayaliyun- hakikıyun tartışması olarak geçen, Beşir Fuat’ın Victor Hugo adlı tenkidi monografisinin yayımlanmasından sonra başlayan bir tartışma dikkat çekici birtakım özellikler ihtiva eder. Peki nedir bu özellikler? Öncelikle bu tartışmalar batıdaki şekliyle aynı zamanda meyda gelir. Bu yolla bazı edebi meseleler tartışmaya açılır.

Batı kaynaklı edebi akımların, bizim edebiyatımızda nasıl anlaşıldığı tartışma sayesinde ortaya konur. Aynı zamanda Ara Nesil olarak adlandırılan neslin, bir önceki nesilden farklarını, edebi anlayışlarını da bu tartışmalar sayesinde anlamak mümkündür. Bilindiği gibi Ara Nesil, 1880-1896 tarihleri arasında çeşitli dergiler etrafında bir araya gelmiştir. Bu nesil, yeni akımları ve tartışmaları yakından takip eden bir nesildir. Realizmi yani hakikıyunu hatta artan bir yoğunluk içinde naturalizmi de bilmektedirler.

Fakat her iki akımı da aynı adla adlandırırlar. Beşir Fuat’ın öncülüğünü yaptığı, tanıttığı hatta adını verdiği meslek-i hakikıyun ile Namık Kemal’in ve onun ekolünü devam ettirenlerin mensubu olduğu meslek-i hayaliyun arasında meydana gelen bu tartışmalar, bir hayal veya bir hakikatin peşine takılıp giden sanatkarları tanıyıp anlamamızı sağladığı gibi onlardan etkilenen, hayal-hakikat tezadını eserlerine uygulayan Servet-i Fünün dönemi sanatkarlarını da anlamamız açısından önemlidir. 19. Yüzyılın ikinci yarısında sanatkarlarımızın, batılı edebi akımları nasıl yorumladıklarını, edebi eleştiri anlayışlarını ve edebi meselelere nasıl baktıklarını merak ediyorsanız, bu çalışma size faydalı olacaktır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: