Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
BİR GULYABANİ ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİ MAFYA (  )
Bir Gulyabani Organize Suç Örgütleri Mafya
BİR GULYABANİ ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİ MAFYA (  )
Barkod
: 9789944416580
Basım Yılı
: Mayıs 2007
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19 x 27 (cm)
Sayfa Sayısı
: 226
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
15,00
İndirimli Fiyatı
13,50
Kazanılan Puan
41 NP
Bu ürünü 304 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Para, Güç, İktidar ve Şiddet Döngüsü Kayıtdışı Ekonomi ve Hemşehrilik İlişkileri Bağlamında Organize Suç Örgütlerinin Toplumsal Temelleri, Yapıları, İnsan Kaynakları ve Sosyolojik Yaklaşım

Bu araştırmanın konusu olan organize suç, birçok toplumsal olgunun bir arada ve birbirini etkileyerek toplumsal yapıda yarattığı köklü değişmelerin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Diğer bir ifadeyle kırsal-geleneksel iş bölümü ve değerlerin yerine, kentsel-modern değerlerin yer almasını getiren oldukça uzun vadeli, çileli bir süreci içeren bir dönüşümdür. Bu nedenle hem birçok bilim dalının ilgisini ve bilgi birikimini hem de sosyal bilimlerin interdisipliner bir işbirliğini gerektirir. Bugün artık birçok sosyal olay, doğası gereği birçok sosyal bilimin ilgisini çektiği gibi, açıklanmasında da işbirliği yoluna gidilmektedir. Öncelikle kriminolojinin, hukukun konusu olan suç, bugün başta sosyoloji, antropoloji ve psikolojinin ilgisini çekmektedir. Özellikle de uzmanlık çağında suç ve suçlulukla ilgili olan her şey toplumsal bir olgu olarak sosyolojiyi daha çok ilgilendirmektedir.

Bütün bu karmaşık olayların etkileşiminin bir türevi olan organize suç ve organize suç örgütlerinin nasıl bir olgu olduğu, hangi diğer olguların bir sonucu ya da etkileri neticesi ortaya çıktığı konusunu anlamaya, betimlemeye ve yorumlamaya çalıştık. Ancak, sadece ilgili kavramların tanımları ile yetinmeyip organize suçun ve örgütlerinin son yıllarda metropol dediğimiz; göç, kentleşme ve sanayileşmenin olduğu kentlerde neden yoğunlaştığını irdelemeye çalıştık. Bu bağlamda sosyo-ekonomik yapı ile suç arasındaki ilişkileri betimlerken, kayıtdışı ekonominin, sosyo-kültürel yapının, gecekondu bölgelerindeki kırsal kültürüde içeren alt kültür yapılarının ve bu bölgelerde yoğun olarak kurulmuş -hemşehrilik- ilişkilerinin, literatür kaynak taramasından elde edilen bilgiler ışığında, organize suçluluğun oluşumundaki etkileri üzerinde durmaya ve bu ilişkinin varlığını ortaya çıkarmaya çalıştık. Böylelikle hipotezler yerine araştırmanın temel amacını gerçekleştirecek soruların sorulmasıyla hem emniyet kayıtlarından alınan organize suç örgütlerinin insan kaynakları ve ilişkileri gözlenmiş, incelenmiş ve yorumlanmış hem de daha önce yakalanmış organize suç örgütü liderleri ile emniyetten uzman kişilerle derinlemesine mülakat yapılarak bilgilerine başvurulmuş, amacımıza yanıt teşkil edecek sonuçlar elde edilmiş ve iddialarımız doğrulanmıştır.

Kıymetli öğrencim Yavuz KAHYA ile yaptığımız bu sosyolojik çalışmada tezin planlanması ve kuramsal çerçevenin hazırlanmasında birlikte çalıştık. Amaca uygun soruların oluşturulmasını, araştırmayı dayandırdığımız suç kuramlarını ve esas alınacak kuramsal yaklaşımları birlikte yaptığımız tartışmalar sonucunda ortaya çıkardık. Ayrıca organize suç örgütlerinin oluşumuna etki eden göç, sanayileşme ve kentleşme olguları ile kayıtdışı ekonomi konusunda katkılarım olmuştur.

Sayın Kahya, organize suç örgütlerinin oluşumunda hemşehrilik ilişkilerini; araştırmanın bulgularını elde etmede emniyet kayıtlarını, daha önceleri yakalanmış olan organize suç örgütü liderleri ile derinlemesine mülakatı ve organize suçlarla yıllarca mücadele etmiş Polis Şefiyle yapılan mülakatı ve elde edilen bu bilgilerin analizini, yorumunu, sonuç ve önerilerini gerçekleştirmiştir. Teori ve pratiğin dayanışması ile suç olarak organize suçu ve organize suç örgütlerinin açıklanmasında yaptığımız bu işbirliği sosyolojik yaklaşım ve perspektif açısından çok önemlidir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: