Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
BİLİNCİN SORGULANMASI ( BİLİNCİN SORGULANMASI )
Bilincin Sorgulanması
BİLİNCİN SORGULANMASI ( BİLİNCİN SORGULANMASI )
Barkod
: 9789758752359
Basım Yılı
: 2006
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16*24
Sayfa Sayısı
: 304
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%8 İNDİRİM
Liste Fiyatı
13,00
İndirimli Fiyatı
11,96
Kazanılan Puan
36 NP
Bu kitabı 1,99 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 180 kişi görüntüledi.
Psikoloji davranış bilimidir. Davranış, en genel tanımıyla u-yarıcılara karşı verilen tepkidir. Başka bir deyimle davranış, bi-lincin tepkiye yön vermesidir. Davranış da devinsel, duygusal ve bilişsel öğelerden oluşur. Bilişsel yaşam davranışın en önemli öğesidir. İnsanı anlamak, bilinçli bilinçsiz yetilerin insan yaşa-mındaki yerini anlamaktan geçer. Davranışın bu öğesi üzerinde hemen hemen her psikolog durmuş, kendilerine göre de bilişsel öğeleri açıklayan kuramlar (teori) geliştirmişlerdir. Bilince ve bilişsel öğelere farklı değerler yüklemişlerdir. Bir okul, bilişsel öğeyi ana konu durumuna getirirken, başka bir okul yok saya-bilmiştir. Bazı okulların göklere çıkardığı, bazı okulların da yok saydığı bilinç-bellek gibi soyut ve karmaşık bir konu olan bilişsel yetilerin değerini, sınırlarını, kapsamını, işleyişini ele alarak, bu konuda belirsizliği azaltmayı; karınca kararınca katkıda bulun-mayı, en azından uzmanların dikkatini bu alana yeniden çekmeyi, görev ve sorumluluk olarak gördüm.

Daha önceki "Duygusal Yaşantı" adlı kitabımda davranışın duygusal yönünü incelemiştim. Davranışın bilişsel (mantıksal) yönü eksik kalmıştı. Bu çalışmamla bilişsel öğelerin temeli olan bilinç ve bellek üzerinde durarak, bu eksikliğimi kısmen de olsa tamamlamış oldum. Kısmen diyorum; çünkü algı, öğrenme, dü-şünme, zeka gibi bilişsel öğeleri başka bir kitapta toplamayı dü-şünüyorum.

Bilinç ve bellek konusu üzerinde durmamın, bir başka nedeni de bizi öteki canlılardan üstün ve ayrıcalıklı kıldığını sandığımız bilinç gibi bir yetinin yarattığı düş kırıklığıdır. Bunun için TV ve radyodaki bir günlük haberleri dinlemeniz ya da günlük gazetele-re bakmanız sanırım yeterli olur. "Bu da mı olur?" dedirtecek kadar, bizi şaşkınlığa düşüren onlarca habere tanık olabilirsiniz. Acaba bilinç ve bilişsel yeteneklerin yaşantımızdaki yeri nedir? Bunlar yazgımızı belirleyebilecek güçte mi? Yoksa rüzgarın ö-nünde oradan oraya savrulan kuru bir yaprak gibi etkisiz güçsüz yetenekler mi?

Araştırmalarımda değer yargılarından olabildiğince uzak, ku-ramsal (teorik) açıklamalarda bulunmaya çalıştım. Bilimdışı, bilime karşıt kurgusal (spekülasyon) açıklamalardan kaçındım. Kâr amacıyla yazılmış öğüt kitaplarından biri olsun istemedim. Olanı olduğu gibi açıklamaya çalıştım. Bunu yaparken de, bilinç gibi soyut, karmaşık bir konunun kolay anlaşılması için yaşamsal örneklerden ayrılmamaya özen gösterdim. Kolay anlaşılır olması için ders kitabı gibi konuları bölümlere ayırdım, karikatür çi-zimleriyle süsledim.

İnsanlığı yüzyıllarca uğraştırmış, uğraştırmaya da devam eden bu konuda bir mum ışığı, ileri atılmış bir adım veya bir basamak olabilmek benim için en büyük mutluluktur. Umarım uzmanların bu konuya dikkatlerini daha çok yoğunlaştırmış olurum.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: