Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
kapat test
AVRUPA’DAN TÜRKİYE’YE İKİNCİ YAHUDİ GÖÇÜ (  )
Avrupa’dan Türkiye’ye İkinci Yahudi Göçü
AVRUPA’DAN TÜRKİYE’YE İKİNCİ YAHUDİ GÖÇÜ (  )
Barkod
: 9786059996006
Basım Yılı
: 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 222
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
21,50
İndirimli Fiyatı
17,42
Kazanılan Puan
52 NP
Kategoriler
Bu ürünü 429 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Avrupa’da Milliyetçilik akımlarının etkin hale geldiği hatta ırkçılığa dönüştüğü XIX. yüzyılda, Yahudiler için acı ve ızdırap dolu bir dönem başlayacaktır. Öyle ki; Anti-Semitizm daha önce mevcut olan ön yargılarla, bilhassa dini nitelikli olan Hristiyan-Yahudi düşmanlığı ile desteklenecek ve XIX. yüzyılın ikinci yarısında biylojik bir özellik de kazanacaktır.

İŞte bu noktada Avrupalı sayılmayan ve emperyalist düşüncelerle parsellenmek istenen Doğu’da özellikle Osmanlı Devleti’nde, Yahudilere yönelik yaklaşımın nasıl olduğu hususu ayrı bir önem kazanmaktadır. Zira bu cevap, kuşkusuz, dünden bugüne devam eden çeşitli sorunların çözümünde bir esas teşkil edecektir.

Bilhassa aynı dönemde Siyonistlerin Filistin’i istemeleri sebebiyle Osmanlılarca geliştirilen siyasi ve sosyal tedbirlerin Yahudi düşmanlığından mı kaynaklandığı yoksa ülkenin güvenliğini temine mi yönelik olduğu sorusunun cevabı da yine günümüz sorunlarına ışık tutacak mahiyettedir.

Yahudilerin göç sürecini sadece Siyonistlerin faaliyetleri olarak değerlendiren anlayıştan veya sömürgeci devletlerin faaliyetlerini hesaba katmayıp, eski Osmanlı coğrafyasında meydana gelen bütün olayları Siyonistlere atfetmek bariz bir hatadır. Bu sebeple Yahudilerin Avrupa’daki durumunu; Avrupa’daki Yahudilerin mağduriyetlerini gidermede Osmanlı’nın rolünü, bilhassa Batu Avrupa’da Yahudilerin siyasi ve ekonomik canlanmaları ile Filistin rüyasının ortaya çıkışını: Yahudi düşmanlığının da etkisiyle göçün başlamasını; bu aşamada yardım için hazır olan Yahudi teşkilatlarını; büyük güçlerin Osmanlı Devleti’ne yönelik politikalarında ve stratejilerinde Yahudilere verdikleri önemi; göç karşısında Osmanlı yöneticilerinin ortaya koydukları tavrı; göçün insani boyutu ile siyasi boyutunu ayırmada gösterdikleri hassasiyeti; Osmanlı topraklarına yerleşen Yahudilerin eğitim çalışmaları ile kültürel, siyasal, sosyal ve dini faaliyetlerini ayrı ayrı cevaplamak elinizdeki kitabın amacıdır.

Tüm yönleriyle dünya dengelerini alt üst eden bir göçün tarihini anlatan bu kitabın son sayfasına vardığımızda Filistin ve Yahudi meselesine dair bir çok sorunun asıl cevaplarına sahip olacaksınız.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: