Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
AVRUPA KAMU HUKUKU DÜZENİNDE AVRUPA TOPLULUKLARI ADALET DİVANI VE AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ ARASINDAKİ YARGI YETKİSİ SORUNU (  )
Avrupa Kamu Hukuku Düzeninde Avrupa Toplulukları Adalet Divanı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Arasındaki Yargı Yetkisi Sorunu
Yorumları oku
AVRUPA KAMU HUKUKU DÜZENİNDE AVRUPA TOPLULUKLARI ADALET DİVANI VE AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ ARASINDAKİ YARGI YETKİSİ SORUNU (  )
Yayınevi:
%5 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 170
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 25,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 23,75 TL
Kazanılan Puan
: 71 NP
Barkod
: 9789944265690
Basım Yılı
: 2009
Ürünün Tanıtımı

Çalışmanın ana izleği, yazarın ifadesiyle, “öncelikli olarak ulusal hukukların yetkisinde bulunan insan hakları güvencelerinin, Avrupa ölçeğinde ulus-aşan sınırlara dayanmasının getirebileceği sorunları konu almaktadır; ulusüstü hukuk düzeninde insan hakları rejimini ve gelişimini topluluk hukuku ve ulusal hukuklar arasındaki çatışmaların referansları eşliğinde olası örtüşme ve çatışma alanlarından ikincisini yani ATAD ile AİHM arasındaki yargı yetkisi ilişkisini konu edinmektedir. ”


Avrupa tasarımı uzun vadeli bir perspektifin ürünüdür. Her ne kadar konjonktürel dalgalanmalardan etkileniyor olsa, Avrupa’nın dünya tarihsel önemi söz konusu dalgalanmalara bağlı olarak kimi zaman güncelliğini yitiriyor görünse de bu gerçek kolay kolay değişmez. Avrupa Birliği’nin içsel dinamikleri ve kendi içkin konjonktürü dışsal gelişmelerden çok daha belirleyicidir Nitekim Avrupa Anayasası’nın ve izleyen dönemde yerini ikâme etmesi düşünülen Lizbon Reform Antlaşması’nın üye ülkelerin referandumlarına takılması Avrupa’nın geleceği konusunda dış kaynaklı kriz ortamından çok daha belirleyici olmuştur. Aktüel sorunların bu kitapta tartışılan son derece önemli konuları ikinci plana itmesine kesinlikle izin verilmemelidir.


Ozan Değer’in de belirttiği üzere, ATAD ve AİHM arasındaki yargı yetkisinin paylaşımı sorunu, uluslararası hukuk ile gelişmekte olan ulusüstü hukuk arasındaki hiyerarşik gelişime dair bir sorundur. ATAD kararlarının bir uluslararası mahkeme tarafından denetlenme ihtimali soyut hak ve özgürlükler bakımından bir ilerleme işareti kabul ediliyor görülse de, ulusüstü hukuk bakımından aynı olasılık Ius Publicum Europaeum’un erozyonu ya da sonu anlamına gelmektedir. Maastricht’ten bu yana Temel Haklar Şartı ve Anayasa girişimini; izleyen dönemdeki Reform Antlaşması’nı söz konusu gerilimin giderilmesi ışığında okumak Avrupa Birliği’ne dair Ius Publicum bilgi ve deneyimimizi genişletecektir. Elinizdeki kitap bu yönde bir okuma için iyi bir başlangıç noktası sunuyor. Doç. Dr. Aykut Çelebi (Sunuş’tan)


Kitabın Bölüm Başlıkları


· Kavramsal Ve Hukuksal Çerçeve


· Avrupa Birliği Hukukunda İnsan Haklarının Yeri Ve Gelişimi


· Avrupa Toplulukları Adalet Divanı Ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İlişkisi


· Avrupa Toplulukları Adalet Divanı Ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Arasındaki Yargı Yetkisi İlişkisi

Bu ürünü 210 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: