Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
AVRUPA BİRLİĞİ SİYASİ BİR CÜCE, ASKERİ BİR SOLUCAN MI? (  )
Avrupa Birliği Siyasi Bir Cüce, Askeri Bir Solucan mı?
AVRUPA BİRLİĞİ SİYASİ BİR CÜCE, ASKERİ BİR SOLUCAN MI? (  )
Barkod
: 9786054485987
Basım Yılı
: Nisan 2013
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 396
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%13 İNDİRİM
Liste Fiyatı
35,00
İndirimli Fiyatı
30,45
Kazanılan Puan
91 NP
Bu ürünü 398 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Sözün özü her doktora tezi gibi yazımı çok zor bir tez oldu ama en nihayetinde Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda 18 Ekim 2004 tarihinde tezimi savundum. Başta Danışman Hocalarım olmak üzere jüride yer alan tüm Hocalarımın teşvik ve onaylarıyla da 2005 Şubat’mda “Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası’nm Türkiye-AB İlişkilerine Etkileri“ başlıklı kitabı, doktora tezimin geliştirilmiş hali olarak yayımladım.

Doktora tezinin kitap olarak yayımlanmasındaki ana amacımız literatüre katkıda bulunmaktı zira o dönem itibarıyla konu üzerine Türkçe yayımlanmış hiçbir kitap yoktu. Bugün ise tespit edebildiğim kadarıyla Türkçe literatürde bu sayı 7-8’i bulmuş durumda. Ayrıca Türkiye ile AB ilişkilerini siyasi ve ekonomik boyutta ele alan bir çok çalışmanın bulunmasına rağmen spesifik olarak, tarafların güvenlik ve savunma politikalarını inceleyen çalışmaların sayısı hala sınırlı.

Bu bağlamda belirtmem gereken esas unsur ise şu an elinizde tuttuğunuz kitabın basım gayesine ilişkindir. Yukarıda söylediğim gibi doktora teziniz ikinci soyadınız halini aldığı için konudan kapamıyorsunuz. Vesselam bende kopamadım ve konuya ilişkin güncel gelişmeleri mümkün olduğu ölçüde takip etmeye çalıştım. Bu çerçevede başta Uludağ Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi olmak üzere Dışişleri Bakanlığı Genelkurmay Başkanlığı ve Harp Akademileri Komutanlığı gibi ilgili kurumlarda düzenlenen pek çok akademik etkinlikte yer aldım. Lakin konu üzerine çeşitli akademik makaleler yazmama rağmen 2005 yılında yayımlamış olduğum eseri bir türlü güncelleme fırsatı bulamadığım içinde başta Bölüm Hocalarım ve meslektaşlarım olmak üzere öğrencilerim tarafından da bolca eleştirildim.

Hiç şüphesiz bu çalışma da kısa bir süre içinde eksik (eski) kalacağı için eleştirilmeye başlayacağım. Lakin unutulmamalıdır ki AB üzerine yapılan her çalışma eşyanın doğası gereği, güncel gelişmelerin hepsini kapsayamayacağı için eksik (eski) kalmaya mahkûmdur. Ayrıca, önemle belirtmek gerekmektedir ki göstermiş olduğum tüm özene ve çabaya karşın her eserde olduğu gibi bu çalışmada da pek çok eksiklik bulunmaktadır. Dolayısıyla, çalışmaya ilişkin olası eksiklikler konusunda yapacağınız her türlü eleştiri veya öneriler mutlaka tarafımdan dikkate alınacaktır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: