Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
AVRUPA BİRLİĞİ REHBERİ (  )
Avrupa Birliği Rehberi
AVRUPA BİRLİĞİ REHBERİ (  )
Barkod
: 9786055936044
Basım Yılı
: Nisan 2015
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 324
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%5 İNDİRİM
Liste Fiyatı
40,00
İndirimli Fiyatı
38,00
Kazanılan Puan
114 NP
Bu kitabı 6,33 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 411 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Avrupa Birliği’nin temeli, 1951 yılında Paris Antlaşmasıyla kurulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ve 1957 Roma Antlaşmaları ile kurulan Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu ve Avrupa Ekonomik Topluluğuna dayanmaktadır. Bu örgütlerin organlarının birleştirilmesi sonucu bütünleşme hareketi uzun bir süre Avrupa Toplulukları veya Ortak Pazar olarak isimlendirilmiş, Maastricht Antlaşmasından sonra Avrupa Birliği adını almıştır.


Avrupa bütünleşmesinde başlangıçtan günümüze iki ana eğilim vardır. Bunlardan ilki, işbirliği alanlarının genişletilmesi anlamında derinleşme, ikincisi ise üye sayısının artmasıdır. 1968 Temmuz ayında o dönemdeki üye devletler arasında gümrük birliği kurulması ile başlayan derinleşme, 1992 sonunda malların, hizmetlerin, emeğin ve sermayenin serbest dolaşımının mümkün olduğu Ortak Pazar aşamasına ulaşmıştır. Günümüzde AB bütünleşmesi ekonomik ve parasal birlik aşamasının sıkıntılarını yaşamaktadır. 2015 Ocak ayında Litvanya’nın da Euro bölgesine geçmesiyle birlikte Euro kullanan ülkelerin sayısı 19’a yükselmiştir.


Avrupa Birliğinde başlangıçta 6 olan üye sayısı, değişik tarihlerde gerçekleşen genişlemelerin ardından, 1 Temmuz 2013’te Hırvatistan’ın katılımıyla 28’e yükselmiştir. Günümüzde Türkiye’ye ilave olarak Sırbistan, Karadağ ve İzlanda ile AB arasında tam üyelik müzakereleri devam etmektedir. Eski Yugoslavya bakiyesi devletlerden Makedonya 2004’ten beri aday ülkedir. Arnavutluk ise 2014 Haziran ayında aday ilan edilmiştir.


Avrupa Birliği Rehberi adını taşıyan bu çalışmada, 2014 sonu itibariyle bütünleşme hareketi ve Türkiye – AB ilişkilerinin tarihsel gelişimi ana hatlarıyla ele alınmış ve fiili durumun fotoğrafı çekilmiştir. Eserde ayrıca AB organları, karar alma süreci, bütünleşme hareketinin aktüel sorunları ve geleceği incelenmiştir. 2004 yılından beri fetret devri yaşayan AB’de eski komünist ülkelerin üye olarak alınması ile başlayan durgunluk, anayasanın reddi ve küresel ekonomik kriz ile daha da derinleşmiştir. Türkiye’nin gelecekte Avrupa bütünleşmesine tam üye olarak katılıp katılmayacağı Kıbrıs ihtilafına ilave olarak, AB’nin iç sorunları ve gelecek senaryoları ile de yakından irtibatlı hale gelmiştir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: