Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
ARKA KAPAK DERGİSİ SAYI : 12 EYLÜL 2016 (  )
Arka Kapak Dergisi Sayı : 12 Eylül 2016
Yorumları oku
%15 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 21 x 28 (cm)
Sayfa Sayısı
: 88
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 9,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 7,65 TL
Kazanılan Puan
: 23 NP
Barkod
: 3990000033826
Basım Yılı
: Temmuz 2016
Ürünün Tanıtımı

12. sayımızla okurlarımızın huzurundayız, ilk yılımızı doldurduk. Bu sayı hazırlanırken duydugˆumuz heyecan ise ilk sayıların da o¨tesine gec¸mis¸ durumda. Bu gec¸en bir sene boyunca Tu¨rkiye’de ve du¨nyada yayıncılıktan siyasete, savas¸lardan darbe giris¸imlerine, sayısız trajedi ve yenilik yas¸andı. Muhtes¸em kitaplar yazıldı, bu¨yu¨k yazarlar aramızdan ayrıldı, gelecekte de hatırlanacak filmler c¸ekildi. Biz de Arka Kapak olarak bu¨tu¨n bunları kitaplar bagˆlamında kalarak, kitabın gu¨ndeminden hic¸ kopmadan sayfalarımıza tas¸ımaya c¸alıs¸tık. Dosya konularımızı sec¸erken romanın insanlıkla, du¨nyayla, hayatla olan o kudretli bagˆlantısına hep saygı duyduk, duymaya devam edecegˆiz.


12. sayımızın dosya konusunu sec¸erken yine bu bagˆlantıya sadık kaldık ve Jose´ Saramago’nun Ko¨rlu¨k romanına odak- landık. Portekiz’in vicdanı, Nobel o¨du¨llu¨ yazar Sarama- go’nun 1995’te yayınladıgˆı Ko¨rlu¨k (Ensaio sobre a cegueira), modern edebiyatın kıs¸kırtıcı, zihin ac¸ıcı, umutsuz ama insana cesaret veren romanlarından biri. “Aslında hepimiz ko¨rles¸mis¸iz” alt metniyle ilerleyen roman, insanın ic¸indeki o saklı fas¸izmin bulas¸ıcı gu¨cu¨nu¨ de des¸ifre ediyor. Yılgınlıktan degˆil aksine c¸ok itiraz etmenin verdigˆi bilgelikle Saramago aynı zamanda bu¨yu¨k bir umutsuzluk resmi de c¸iziyor bu romanda. Bu umutsuzlugˆu her durumda da dile getir- mekten c¸ekinmeyen bir edebiyatc¸ı. Ko¨rlu¨k’u¨n evrenselligˆi ise tarihin bir do¨nemine bagˆlı kalmadan insanı hem tarihsel derinlikte hem de kendi ruh derinligˆinde diplere inerek analiz edebilmesinden kaynaklanıyor. Biz de bu bu¨yu¨k romanı Saramago’nun biyografik detaylarıyla da birlikte du¨s¸u¨nu¨rek dosyalas¸tırdık. Tugˆba Cos¸kuner, Medeni Yılmaz, Cemre Cemri, Yunus Emre Tozal’ın yazılarından olus¸an dosyamızın ars¸ivlerde bir yeri olacagˆını du¨s¸u¨nu¨yoruz.


Arka Kapak’a her ay rengini veren yazarlarımız bu sayıda da yine c¸ok gu¨zel yazılarla aramızda. Tabii bir su¨rprizimiz de var. S¸air, yazar, yayıncı Ali Ural da bu sayı itibariyle aramıza katıldı. Hem de harika bir merhaba yazısıyla... Kendisine hos¸ geldiniz diyoruz. Haydar Ergu¨len bu sayıda memleket meselelerine dokunurken Enis Batur s¸ahane bir Fuad Ko¨pru¨lu¨ “sohbeti” ile dergiye derinlik kattı. Kemal Varol ise yine bir ilk kitap avcılıgˆı ile Ercan Ugˆur’un ilk romanına egˆildi. Feridun Andac¸ da bu sayıda bir kitabı ele aldı ve Namık Doymus¸’un Unutulus¸’unu anlattı.


Bu ayın ro¨portaj konukları ise Tarık Tufan, Arslan Sayman ve Rocio Bonilla oldu. Yazarlık, sinemacılık, televizyonculuk alanlarında c¸ıkardıgˆı dokunaklı is¸lerle yıllardır o gu¨zel c¸izgisinde devam eden Tufan, bu so¨yles¸ide du¨nyasını du¨ru¨stlu¨kle paylas¸tı. Psikolog, yazar ve yayıncı Sayman ise c¸ocuk edebiyatı ve yayıncılıgˆının yanında sinema ve tiyatro ile ilgili dikkat c¸ekici bir so¨yles¸i verdi. I·spanyol illu¨strato¨r Bonilla da resimli, renkli kitapların du¨nyasını sizin ic¸in araladı.


Tu¨rk Sineması Aras¸tırmaları sayfamızda ise bu ay Barıs¸ Saydam’ın harika bir Direklerarası yazısı var. Saydam, Osmanlıdan cumhuriyete devreden bu ku¨ltu¨r-sanat semtinin do¨nu¨s¸u¨mu¨nu¨, ic¸ burkan bir u¨slupla anlatıyor. Bu ayın edito¨r konugˆu ise Dedalus Kitap’tan Sedat Demir oldu. Kapak tasarımcısı sayfamızın konugˆu ise Delidolu Yayınla- rı’ndan Burak Tuna.


13. Sayımızda yani 2. Yılımızda yeniden go¨ru¨s¸mek u¨zere.
Saygılarımızla Arka Kapak.

Bu ürünü 464 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: