Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
ARKA KAPAK DERGİSİ SAYI : 12 EYLÜL 2016 (  )
Arka Kapak Dergisi Sayı : 12 Eylül 2016
Yorumları oku
%15 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 21 x 28 (cm)
Sayfa Sayısı
: 88
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 9,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 7,65 TL
Kazanılan Puan
: 23 NP
Barkod
: 3990000033826
Basım Yılı
: Temmuz 2016
Ürünün Tanıtımı

12. sayımızla okurlarımızın huzurundayız, ilk yılımızı doldurduk. Bu sayı hazırlanırken duydugˆumuz heyecan ise ilk sayıların da o¨tesine gec¸mis¸ durumda. Bu gec¸en bir sene boyunca Tu¨rkiye’de ve du¨nyada yayıncılıktan siyasete, savas¸lardan darbe giris¸imlerine, sayısız trajedi ve yenilik yas¸andı. Muhtes¸em kitaplar yazıldı, bu¨yu¨k yazarlar aramızdan ayrıldı, gelecekte de hatırlanacak filmler c¸ekildi. Biz de Arka Kapak olarak bu¨tu¨n bunları kitaplar bagˆlamında kalarak, kitabın gu¨ndeminden hic¸ kopmadan sayfalarımıza tas¸ımaya c¸alıs¸tık. Dosya konularımızı sec¸erken romanın insanlıkla, du¨nyayla, hayatla olan o kudretli bagˆlantısına hep saygı duyduk, duymaya devam edecegˆiz.


12. sayımızın dosya konusunu sec¸erken yine bu bagˆlantıya sadık kaldık ve Jose´ Saramago’nun Ko¨rlu¨k romanına odak- landık. Portekiz’in vicdanı, Nobel o¨du¨llu¨ yazar Sarama- go’nun 1995’te yayınladıgˆı Ko¨rlu¨k (Ensaio sobre a cegueira), modern edebiyatın kıs¸kırtıcı, zihin ac¸ıcı, umutsuz ama insana cesaret veren romanlarından biri. “Aslında hepimiz ko¨rles¸mis¸iz” alt metniyle ilerleyen roman, insanın ic¸indeki o saklı fas¸izmin bulas¸ıcı gu¨cu¨nu¨ de des¸ifre ediyor. Yılgınlıktan degˆil aksine c¸ok itiraz etmenin verdigˆi bilgelikle Saramago aynı zamanda bu¨yu¨k bir umutsuzluk resmi de c¸iziyor bu romanda. Bu umutsuzlugˆu her durumda da dile getir- mekten c¸ekinmeyen bir edebiyatc¸ı. Ko¨rlu¨k’u¨n evrenselligˆi ise tarihin bir do¨nemine bagˆlı kalmadan insanı hem tarihsel derinlikte hem de kendi ruh derinligˆinde diplere inerek analiz edebilmesinden kaynaklanıyor. Biz de bu bu¨yu¨k romanı Saramago’nun biyografik detaylarıyla da birlikte du¨s¸u¨nu¨rek dosyalas¸tırdık. Tugˆba Cos¸kuner, Medeni Yılmaz, Cemre Cemri, Yunus Emre Tozal’ın yazılarından olus¸an dosyamızın ars¸ivlerde bir yeri olacagˆını du¨s¸u¨nu¨yoruz.


Arka Kapak’a her ay rengini veren yazarlarımız bu sayıda da yine c¸ok gu¨zel yazılarla aramızda. Tabii bir su¨rprizimiz de var. S¸air, yazar, yayıncı Ali Ural da bu sayı itibariyle aramıza katıldı. Hem de harika bir merhaba yazısıyla... Kendisine hos¸ geldiniz diyoruz. Haydar Ergu¨len bu sayıda memleket meselelerine dokunurken Enis Batur s¸ahane bir Fuad Ko¨pru¨lu¨ “sohbeti” ile dergiye derinlik kattı. Kemal Varol ise yine bir ilk kitap avcılıgˆı ile Ercan Ugˆur’un ilk romanına egˆildi. Feridun Andac¸ da bu sayıda bir kitabı ele aldı ve Namık Doymus¸’un Unutulus¸’unu anlattı.


Bu ayın ro¨portaj konukları ise Tarık Tufan, Arslan Sayman ve Rocio Bonilla oldu. Yazarlık, sinemacılık, televizyonculuk alanlarında c¸ıkardıgˆı dokunaklı is¸lerle yıllardır o gu¨zel c¸izgisinde devam eden Tufan, bu so¨yles¸ide du¨nyasını du¨ru¨stlu¨kle paylas¸tı. Psikolog, yazar ve yayıncı Sayman ise c¸ocuk edebiyatı ve yayıncılıgˆının yanında sinema ve tiyatro ile ilgili dikkat c¸ekici bir so¨yles¸i verdi. I·spanyol illu¨strato¨r Bonilla da resimli, renkli kitapların du¨nyasını sizin ic¸in araladı.


Tu¨rk Sineması Aras¸tırmaları sayfamızda ise bu ay Barıs¸ Saydam’ın harika bir Direklerarası yazısı var. Saydam, Osmanlıdan cumhuriyete devreden bu ku¨ltu¨r-sanat semtinin do¨nu¨s¸u¨mu¨nu¨, ic¸ burkan bir u¨slupla anlatıyor. Bu ayın edito¨r konugˆu ise Dedalus Kitap’tan Sedat Demir oldu. Kapak tasarımcısı sayfamızın konugˆu ise Delidolu Yayınla- rı’ndan Burak Tuna.


13. Sayımızda yani 2. Yılımızda yeniden go¨ru¨s¸mek u¨zere.
Saygılarımızla Arka Kapak.

Bu ürünü 421 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: