Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ARAP BAHARI VE TÜRKİYE (  )
Arap Baharı ve Türkiye
ARAP BAHARI VE TÜRKİYE (  )
Barkod
: 9789752675964
Basım Yılı
: 2012
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 23 (cm)
Sayfa Sayısı
: 376
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-7 iş günü temin
%18 İNDİRİM
Liste Fiyatı
42,00
İndirimli Fiyatı
34,44
Kazanılan Puan
103 NP
Bu ürünü 294 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Bu kitabın yayınevine verildiği Aralık 2011 ile “Arap Baharı“ adı verilen, ancak Arap Dünyası’nı “Kışadöndüren“ hareketin başlangıcı arasında bir yıl bile dolmamıştı.

Bir yıla yakın sürede Tunus’ta rejim devrildi. Orta Doğu’nun ve Arap dünyasının saygın diye bilinen liderlerinden Hüsnü Mübarek, 30 yıllık “Cumhurbaşkanlığı Saltanatı“nın ardından koltuğunu bırakarak parmaklıklar içerisinde yargılanmaya başladı.

“Eşitlik ve bağımsızlık“ söylemiyle Libya’da yola çıkan Muammer Kaddafi, 42 yıllık “Sosyalist Saltanatı“nın sonunda yaralı yakalanıp yerlerde sürüklenerek vahşice katledildi. Kendisini öldüren Libyalı gençlere “Yapmayın, ben sizin babanızım!“ demesine rağmen. . .

Arap Baharı, daha pek çok Arap ülkesinde mevsimi değiştirmek için çarkını döndürmektedir. Bunlar içerisinde Kuzey Afrika’nın Fas ve Cezayir’i yanında, Yakın Doğu’daki Lübnan, Ürdün ve Körfez Ülkeleri de var. Tüm bu ülkelerdeki sosyolojik gelişmeler ve rejim değişiklikleri hem küresel güçler, hem de bölgesel güçler tarafından dikkatle izlenmektedir.

İslam dünyasının bir parçası olan Türkiyede, millî çıkarları ve güvenliği için bölgedeki gelişmelerin hem kendi bünyesinde, hem de anılan ülkelerde sancısız atlatılabilmesine yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Ancak, içlerinde Türkiye’yi uzun bir süre ikilemde bırakan, üstelik son yıllarda “en yakın dost!“ ülke denilebilecek Suriye rejimi ile köprüler atıldı. Arap Baharı’nın yaşandığı tüm ülkelerdeki gelişmeler önemli olmakla birlikte, söz konusu Suriye ise bir başka ihtimamı gerektirmektedir.

911 km’lik ortak sınır, sınırların iki tarafındaki güçlü akrabalık ve aidiyet bağları, terör ya da olası bir “ajan devlet“ kurulması riski, muhtemel bir iç savaşın bölge istikrarını tehdit tehlikesi veya dış askeri müdahale gibi arzu edilmeyecek gelişmelere açık olması dolayısıyla Suriye, kuşkusuz Türkiye açısından son derece önemlidir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: