Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ANKARA ARAŞTIRMALARI DERGİSİ CİLT : 6 SAYI : 1 HAZİRAN 2018 (  )
ANKARA ARAŞTIRMALARI DERGİSİ CİLT : 6 SAYI : 1 HAZİRAN 2018 (  )
Barkod
: 3990000089159
Basım Yılı
: Haziran 2018
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 20 x 26.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 109
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%23 İNDİRİM
Liste Fiyatı
20,00
İndirimli Fiyatı
15,40
Kazanılan Puan
45 NP
Bu kitabı 2,57 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 145 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Kent sosyolojisi, konservasyon, uluslararası ilişkiler, mimarlık, antropoloji, jeoloji ve tarih gibi farklı disiplinlerden hakemli makaleler ve görüş yazılarından oluşan bu sayının ilk makalesi kitlesel taraftarıyla Ankara’daki en fazla ilgi çeken futbol kulübü unvanına sahip Ankaragücü’nü konu almakta. İmalat-ı Harbiye işçileri, öğrencileri ve ustaları tarafından ilk olarak İstanbul’da kurulan Ankaragücü kulübünün tarihsel süreçte kentle ilişkisinin yanı sıra taraftarının kente ve kulübe bakış açısını da ortaya koyan bu makale, başta spor tarihi ile ilgilenenler ve kulüp taraftarları olmak üzere tüm kent araştırmacılarının ilgisini çekecektir.
Bir diğer makalede Nazi Almanya’sının II. Dünya Savaşı’nda aldığı büyük yenilgilere rağmen mimari eserleri birer propaganda aracına nasıl dönüştürdüğü, 31 Ocak-15 Şubat 1943 tarihleri arasında Ankara Sergi Evi’nde açılan Yeni Alman Mimarisi Sergisi çerçevesinde anlatılmakta. Makalede ayrıca Türk basınının bu sergiyi ve propagandayı nasıl algıladığından, ne tür tepkiler verdiğinden de bahsedilmektedir.


Yazarının tanımıyla, Türkiye’de ulusalcı ve anıtsal mimarlık anlayışının terk edildiği ve işlevselci-rasyonalist bir mimarlık anlayışının benimsendiği bir dönemin önemli temsilcilerinden olan Reha Ortaçlı’nın mimarlık serüvenini anlatan ve Ankara’da tasarladığı Ortaçlı ve Nihat Erim Apartmanları ile Ankara Tenis Kulübü’nü inceleyen 3. makaleyi mimarların ilgiyle okuyacağını umuyoruz.


Ankara’da 1933 yılında kurulan Yüksek Ziraat Enstitüsü’ne ait olan ve günümüzde etnografik eser statüsüne alınan eserlere yönelik önleyici koruma çalışmaları ile bu eserlerle hazırlanan Köy El İşleri Sergisi de bir diğer makalenin konusu. Hakemli bölümde yer alan son makale ise; Altınpark, Gençlik Parkı, Göksu Parkı ve Seğmenler Parkı özelinde Ankara’daki kent parklarının nasıl kullanıldığını, bu parkların kullanıcılarıyla gerçekleştirilen anket sonucunda belirlemektedir.


Görüş yazıları bölümünde ise ilk olarak, 2 Temmuz 1933 tarihinde yani Cumhuriyetimizin kuruluşunun 10. yılında İsviçre’de yayımlanan Neue Zürcher Zeitung Gazetesi’nde Almanca basılan “Yeni Türkiye Başkentin Gelişimi” başlıklı makaleye yer verilmektedir. Yazarlarının Fransızcaya tercüme edilmiş haline Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi’nden ulaştıkları ve Türkçe çevirisini yaptıkları bu makale de, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu genç Türkiye’yi çağdaş uygarlıklar seviyesinin üstüne çıkarma hedefini ve gerçekleştirdiği Türk Devrimi’nin yaşam alanı olarak vurgulanan Ankara’nın ele alınış biçimini göstermesi açısından son derece önemlidir.


Bu sayının ikinci görüş yazısı ise; kent kimliğinin oluşmasında doğal, çevresel ve yerbilimsel özelliklerin de etkili olduğuna vurgu yaparken bizlere, günümüzde artık varolmadığı gibi adını da unuttuğumuz Kanlıgöl’ü hatırlatmaktadır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: