Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ANADOLU SELÇUKLU VE OSMANLI ŞEFKAT ABİDELERİ ŞİFAHANELER / THE ŞİFAHANES OF PHLLANTHROPİC MONUCEMENTS OF THE SELJUK AND OTTOMAN ERAS (  )
Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Şefkat Abideleri Şifahaneler / The Şifahanes of Phllanthropic Monucements of the Seljuk and Ottoman Eras
ANADOLU SELÇUKLU VE OSMANLI ŞEFKAT ABİDELERİ ŞİFAHANELER / THE ŞİFAHANES OF PHLLANTHROPİC MONUCEMENTS OF THE SELJUK AND OTTOMAN ERAS (  )
Barkod
: 9789944010412
Basım Yılı
: Temmuz 2015
Basım Dili
: Türkçe İngilizce
Ebatı
: 24 x 29 (cm)
Sayfa Sayısı
: 336
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
120,00
İndirimli Fiyatı
102,00
Kazanılan Puan
306 NP
Bu kitabı 17,00 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 306 kişi görüntüledi.

Yüzyıllar boyunca Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasında karşılıksız hizmetin abideleri olarak mektep, medrese, kervansaray, hamam, cami, aşevi gibi say›s›z vakıf eserleri yaptırlmıştı. Temelini inanc›ndan alan iyilik mayasıyla yoğrulmuş Anadolu, baştan başa çeşitli şefkat abideleri ile donatılmıştı. Bunlardan birisi de ?ifahanelerdi. Döneminin hastane yapıları olan bu müesselerde hangi din, dil ve ırktan olursa olsun insanlar ücretsiz tedavi ediliyordu. Gelip geçen yolcu, tüccar, garip ve kimsesizler için yaptırılmış şifa evleriydi.


İslam medeniyetinin ilk dönemlerinden itibaren şekillenen darüşşifalar, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de devam etmişti. Şifa evi, şifa kapısı, sıhhat yurdu, sağlık yurdu anlamına gelen şifahaneler, genellikle “darüşşifa” olarak anılmakla beraber tarihin çeşitli devirlerinde ve değişik coğrafyalarda bimarhane, maristan, darülafiye, darüssıhha, şifahane, bimaristan, şifaiyye, tımarhane olarak da adlandırılıyordu.


Selçuklu ve Osmanlı döneminde sultanlar ve devletin ileri gelenleri tarafından belli merkezlerde inşa edilen ve zengin vakıflarla desteklenen darüşşifalar, bir hayır kurumu olarak devlete yük olmadan yüzyıllarca halkın sağlığına hizmet etmişlerdi. Avrupa’da, hastaların manastır köşelerinde rahipler tarafından tedaviye çalışıldığı bir dönemde, İslam aleminde hastaneler, din farkı gözetmeksizin hizmet veren müesseseler olarak çalışmaktaydı.


Kitaba, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde 12. yüzyıldan 19. yüzyılın ilk yarısına kadar yapılan, bugünkü sınırlarımız içinde olan ve ayakta kalabilen, bilinen, şifahane yapıları alınmıştır. 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra yapılanlar ise artık hastane adını almakta ve modern pavyon sistemine göre yapılmaktadırlar.


Kitabımızda yer alan şifahaneler, mimarlık tarihi, tıp tarihi, sanat tarihi ve kültür tarihi açısından bir bütün olarak ele alınmıştır. Mevcut yapıların tamamı yerinde incelenmiş, metinler, eserler görülerek yazılmış, diğer uzman arkadaşların yazdığı yazılar da tekrar yerinde incelemelerle yeni bilgi ve fotoğraflarla desteklenmiştir.


Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde uygulanan tıp ve şifahanelerle ilgili genel bilgiler kitabın başında verilmiş, devamında ise tek tek şifahaneler anlatılmıştır. Tabii ki bu sahada söylenecek çok söz vardır, ancak biz burada sadece şifahane yapıları özelinde bilinen ve yeni tespit edilen bilgi ve görsellere yer verdik. Özellikle görsel zenginlik içerisinde güzel fotoğraflarla ve güzel bir tasarımla sunmaya çalıştık.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: