Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ALMANAK 2010 ANALİZLERİ (  )
Almanak 2010 Analizleri
ALMANAK 2010 ANALİZLERİ (  )
Barkod
: 3990000002083
Basım Yılı
:
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 440
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%30 İNDİRİM
Liste Fiyatı
50,00
İndirimli Fiyatı
35,00
Kazanılan Puan
105 NP
Bu kitabı 5,83 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 195 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

On yıldır kolektif bir çalışma ve dayanışmayla hazırladığımız ALMANAK, yine Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın kendini tanımlarken ifade ettiği “Bireyin, kitlelerin, toplumsal katman ve sınıfların yaşama aktif bir biçimde katılmasını sağlamaya yönelik bir bilgi taşıyıcısı“ olma görevini yerine getirmeyi hedeflemiştir.


Dünyada kapitalizmin yaşadığı dönüşüme, bunun Türkiye’ye yansımasına, toplumsal yaşamda oynayan taşlara bakmaya çalıştık.


Yedi bölümden oluşan çalışmamızda birinci bölümü 2010 Yıl Değerlendirmesi oluşturuyor.
Mehmet Türkay’ın yönettiği toplantıda, konuşma sırasıyla sayarsak; Handan Koç, Ertuğrul Mavioğlu, Fuat Ercan, Özgür Müftüoğlu, İrfan Kaygısız ve Tolga Tören kendi uzmanlık alanları üzerinden yıl değerlendirmesi yaptılar.


İkinci bölümün “Ekonomi-Tarım“ın yazılarını İzzettin Önder, Başak Ergüder, Fatma Genç yazdılar.
Üçüncü bölümde “TÜRKİYE NEREYE, SOL NEREDE?“ başlığı altında yaptığımız ikinci toplantımızda “Yeniden Yapılanan ’Cumhuriyet Projesi’ni Soldan Anlamak, Değiştirmek İçin Anlamak“ konusu tartışıldı. Konuşma sırasıyla belirtirsek toplantıya İzzettin Önder, Aydın Çubukçu, Yüksel Akkaya, Mustafa Bayram Mısır, Taner Timur, Ertuğrul Kürkçü, Nuray Ergüneş ve Fuat Ercan katıldılar.
“Cumhuriyete Ne Oluyor“ meselesi ve soldan bu meseleyi nasıl anlarız, nasıl görürüz ya da nasıl bakılmalı gibi bir noktadan hareket ederek yine solun en geniş kesimleri açısından hem solun kendini yeniden tanımlamasıyla ilgili hem de sürece tepki vermesinin nitelikleriyle ilgili açıklamaları içeren bir toplantı gerçekleştirmeye çalıştık.


Dördüncü bölüm Emek Hareketi, Referandum ve Basın. Bu konuları analiz eden akademisyenlerimiz Denizcan Kutlu, Eser Sandıkçı, Levent Yaylagül, Cengiz Çiçek.


Beşinci bölüm “Sosyal Güvenlik-Sağlık“. Ferhat Akyüz, Cahide Sarı, Nilüfer Korkmaz bu bölüme yazılarıyla katkı sundular.


Kadının bedenine ve ruhuna yönelik en büyük tehdidi oluşturan şiddet tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl katlanarak artıyor. Son yedi yılda kadına yönelik şiddet yüzde 1400 artmış durumda. Her gün içimizi yakan bu konuyu “Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Cinayetleri“ başlığı atında altıncı bölümde inceledik. Sibel Özbudun, Nuray Ergüneş, Gülnur Elçik, Melda Yaman Öztürk bizleri bu konularda bilgilendirmeye çalıştılar.


Altıncı bölümde İbrahim Soysüren, “Yabancıların Sınırdışı Edilmesini“, Temel Demirer de “Afganistan“daki gelişmeleri anlattı.


2010 ALMANAK çalışmamıza destek veren, katkıda bulunan, yazı yazan ve on yıldır bu çalışmamızın devamını sağlayan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz. Bu çalışmamızın da toplumsal belleğe bir katkısı olmasını diliyoruz.


Saygılarımızla
Sosyal Araştırmalar Vakfı Yönetim Kurulu

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: