Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
AİLE AŞÇISI ( 100 TÜRLÜ SEBZE, 100 TÜRLÜ ÇORBA, 100 TÜRLÜ YUMURTA<BR>
PİŞİRMEK USULLERİ )
Aile Aşçısı
AİLE AŞÇISI ( 100 TÜRLÜ SEBZE, 100 TÜRLÜ ÇORBA, 100 TÜRLÜ YUMURTA<BR>
PİŞİRMEK USULLERİ )
Barkod
: 9789750530319
Basım Yılı
: Ocak 2021
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23 (cm)
Sayfa Sayısı
: 152
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%27 İNDİRİM
Liste Fiyatı
35,00
İndirimli Fiyatı
25,55
Kazanılan Puan
77 NP
Bu ürünü 54 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

1871’de doğan, çok farklı alanlarda irili ufaklı onlarca kitap yazmış Avanzade Mehmed Su¨leyman’ın kimisini Fransızcadan çevirdiği, kimisini Istanbul ve saray mutfağından çıkardığı, o dönem “Aile Asçısı” serisinde topladığı sebze, çorba ve yumurta pişirme usullerine dair u¨ç ayrı kitapçık Aile Asçısı’nda bir araya geliyor.

Peynirli enginardan kereviz kızartmasına, badem çorbasından kestane ezmesi çorbasına, sirkeli yumurtadan Rus usulu¨ yumurtaya çoğu basit ve hızla yapılabilecek tariflerden oluşan bu kitapçıklar sadece okuru yu¨zlerce lezzetle buluşturmakla kalmıyor.

Osmanlı mutfağında alışık olunmayan kurbağa, bira, şarap, tru¨f gibi u¨ru¨nlere de yer vererek dönemin mutfağına ve ku¨ltu¨ru¨ne dair de ilginç bir panorama ortaya koyuyor. Özgu¨n Ünver’in, bu kitapçıklardaki asıl tariflerden yola çıkarak yaptığı kimi uyarlama tariflerle zenginlesen Aile Asçısı, hem sofralarına değisik lezzetler katmak isteyenler için hem dönemin mutfak ku¨ltu¨ru¨nu¨ merak edenler için zengin bir kaynak.

“(. . .

) Tu¨rkiye’nin yaşadığı Batılılaşma/çağdaşlaşma su¨recinin karmaşıklığını ve çok katmanlılığını bir yandan şaraplı yemek tarifl eri verirken diğer yandan İslâm kadınını yu¨celten, bir yandan tıp ve eczacılık konularında ahkâm keserken diğer yandan falcılık ve ru¨ya tabiri öğretmeye soyunan, bu arada da hayatında seçkin tabakanın kenarından bile geçmemiş olan Avanzade Mehmed Süleyman gibi bir insanın şahsında bile görmek mu¨mku¨ndu¨r. Bugu¨nku¨ –ne Batılı ne Doğulu, hem Batılı hem Doğulu– Tu¨rkiye’nin beşik çağı, elinizdeki kitapta gözler önu¨ne serilmektedir. ”

İrvin Cemil Schick

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: