Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
ABDALLAR İÇİN ÖZ İSTATİSTİK (  )
Abdallar için Öz İstatistik
Yorumları oku
ABDALLAR İÇİN ÖZ İSTATİSTİK (  )
Yayınevi:
%18 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 15.5 x 22 (cm)
Sayfa Sayısı
: 157
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 50,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 41,00 TL
Kazanılan Puan
: 123 NP
Barkod
: 9786059259019
Basım Yılı
: Kasım 2015
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı

Hekimlerin yaşama dair yaklaşımı yabana atılmayacak kadar bilgecedir. Bu nedenle hekimlerin üzerlerine beyaz önlük beraberinde, dervişlik (abdallık) gömleği de giyen aykırı insanlar olduğuna inanırım. Üstelik doktorlar “kefenin cepsiz olduğunu” en iyi bilenlerdir. Bu nedenle hekimlikten arta kalan zamanlarında, kısacık yaşamı kendilerince daha anlamlı kılacak, öz doyum sağlayacak konularda ellerinden geleni yapar, sonrasına bir hoş seda bırakmaya çalışırlar. Çünkü yaşamın sonlu olduğu, hemen her gün kafalarına kakılmaktadır. İşte bu yüzden ünü, yaratıcısının ününü fersah fersah geçmiş Sherlock Holmes karakterini yaratan Arthur Conan Doyle’un bir hekim olması şaşırtıcı değildir. Behçet Aysan şiirleriyle, Louis Ferdinand Celine ve Anton Çehov öykü, oyun ve romanlarıyla, Alâeddin Yavaşça besteleri, Rudolf Ullik ve George Chicotot resimleriyle, Che Quevara inandığı değerler için savaşarak ölümsüzlüğü yakalamaya çalışan hekimlerdir. Ama birçok üstün niteliğe sahip doktorların nedense rakamlarla araları pek hoş değildir. Bir şekilde yolları sayı ve formül batağına düşerse, saplanıp kalır ve asla çıkamazlar. Oysa mesleki çalışmalarını toparlamak, bunlardan sonuç çıkarmak ve sonuçları yayın haline getirmek isteyen bir hekimin yolu eninde sonunda matematik bilimiyle çok yakın ilişkisi olan istatistiğe düşecektir. İşte bu kitap, hekimlere çamura batmadan istatistik öğrenme konusunda yol göstermeyi amaçlamaktadır.


Dilerim “kitabın yazarı” konusunda hayal kırıklığına uğramazsınız (!). Çünkü ben ne Halk Sağlığı uzmanıyım, ne matematikçiyim, ne de istatistikçi… Daha da beteri iyi bir matematik temelim olduğu bile söylenemez. Ama ben bir hekimim ve hekimlerin istatistikten yana ne dertli olduklarını çok iyi biliyorum. Üstelik bir zamanlar hiç anlayamadığım ve nefret ettiğim “istatistiğin” aydınlık dünyasına artık pervane olmuş bir hekimim…


Bu kitapta benim meftun olduğum istatistiği, başka bir deyişle bir abdalın (hekimin) gereksinim duyacağı istatistiksel çözümlemelerin özünü (neden, niçin ve nasıl’ını) benim gözümden anlatmaya çalıştım. Bazı şeyleri yanlış anlamadığımı ve yanlış anlatmayacağımı umuyorum. Umarım siz de bu kitapla istatistiğin sihirli dünyasına adım atar ve benim gibi büyüsüne kapılırsınız. Dileğim kitabı beğenmeniz, birilerine şiddetle önermeniz ve varsa içinizdeki “istatistik” korkusundan kurtulmanızdır.

Bu ürünü 387 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: