Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ABD-TÜRKİYE-IRAK ÜÇGENİNDE TÜRKMEN MESELESİ (  )
ABD-Türkiye-Irak Üçgeninde Türkmen Meselesi
ABD-TÜRKİYE-IRAK ÜÇGENİNDE TÜRKMEN MESELESİ (  )
Barkod
: 9786054539215
Basım Yılı
: 2012
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 421
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 3 iş günü temin
%18 İNDİRİM
Liste Fiyatı
50,00
İndirimli Fiyatı
41,00
Kazanılan Puan
123 NP
Bu kitabı 6,83 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 199 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Bu kitap uzun yıllar içerisinde üstlendiğim sorumlulukların bana sağlamış olduğu birikimlerin ve bu güne kadar hiçbir yerde yayınlanmamış tanık olduğum olayların bir ürünüdür.

Bir Türkmen şehri olan Kerkük jeo-ekonomik özelliklerinden dolayı her dönemde büyük devletlerin odak noktası olmuştur. Hassas konumu itibariyle Türkmen meselesi öncelikle bir Irak meselesi olmasına rağmen bazı çevrelerce içte ve dışta Türkiye'nin strateji politikaları ile ilişkilendirme çabaları sonucu sürekli olarak haksız baskılara maruz kalmıştır. Bu haksız baskılar ile Türkmenlerin sayıları düşük ve önemsiz bir toplum olarak gösterilmeye çalışılmaktadır.

Irak'ınsadık vatandaşı olan Türkmenlerin Türkiye ve Türk dünyası ile olan mevcut sosyo-kültürel bağ ve değerleri hiçbir zaman siyasi ve ayrılıkçı tema taşımamıştır. Tersine, Irak için bir zenginlik kaynağı oluşturmuşlardır.

ABD'nin Irak ile ilgili mevcut stratejik hedeflerinin Türkiye'nin beklentilerine uyum sağlamadığı noktalarda, Türkmenler arada sıkışıp kalmışlardır. Türkiye'nin kırmızı çizgilerinden ötürü müttefiki olan ABD ile ilişkilerindeki gerginlik 1 Mart 2003 tarihinde zirveye tırmanmıştır. Bu bağlamda Türkmen meselesi Türkiye'nin stratejik politikası içerisinde bazen yer almasına rağmen çoğunlukla dışında kalmıştır. Ayrıca Saddam sonrası oluşturulan farklı yapının Irak'a komşu ülkeler için bir model olması amacıyla halen çeşitli çalışmaların ve siyasi oyunların sürdürüldüğü görülmektedir.

Türkmen varlığının inkarına yönelik süregelen çalışmalar başarıya ulaşamayacaktır. son zamanlarda Irak parlamentosunda elde edilen kazanımlara sahip çıkılmalıdır. Bu bağlamda kitabın son bölümünde önerilen yol haritasının uygulanması yararlı olacaktır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: