Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
2. MEŞRUTİYETTE İKTİDAR MUHALEFET İLİŞKİLERİ 1908-1913 (  )
2. Meşrutiyette İktidar Muhalefet İlişkileri 1908-1913
2. MEŞRUTİYETTE İKTİDAR MUHALEFET İLİŞKİLERİ 1908-1913 (  )
Barkod
: 9786051050577
Basım Yılı
:
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 380
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%25 İNDİRİM
Liste Fiyatı
18,00
İndirimli Fiyatı
13,50
Kazanılan Puan
41 NP
Bu kitabı 2,25 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 164 kişi görüntüledi.

Baran Hocaoğlu bu kitapta Osmanlı Devleti’nin “en uzun beş yılı“ olarak tanımladığı, İkinci Meşrutiyet’in ilk evresini teşkil eden 1908-1913 yılları arasında meydana gelen önemli siyasal gelişmeleri iktidar-muhalefet ilişkileri perspektifinden ele alıyor.


Bu dönemdeki iktidar mekanizmalarını perde arkasında yönetmeye, iktidarını sağlama almaya çalışan İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin siyasal partiler, hükümetler, saray ve birer politik güç konumunda bulunan Ermeni, Rum, Arap, Kürt, Arnavut ve diğer etnik ve dini unsurların siyasal örgütlenme biçimleriyle olan ilişkilerini dönemin konjonktürü içinde değerlendiriyor.


Bu siyasal gelişmelerde meşruti demokrasinin vazgeçilmez ilke ve olgularından olan seçimler, muhalefet partilerinin doğuşu, 31 Mart Ayaklanması gibi önemli siyasal olaylar, Meclis-i Mebusan ve Meclis Ayan’da yaşanan tartışmalar, anayasal değişiklikler, siyasi cinayetler, ordu-siyaset ilişkisi, parti içi hizipleşmeler, nihayet çok partili meşrutiyetin tasfiyesiyle tek partili iktidar yapısının ortaya çıkışı üzerinde yoğunlaşıyor. Kitap, dini ve etnik unsurların iktidar-muhalefet ilişkileri çerçevesindeki politik tercihlerini betimlemesi bakımından da dikkat çekiyor.


Uluslaşan dini ve etnik unsurların Osmanlı Devleti’nden koparak kendi devletlerini kurmalarının son evresinin incelenmiş olması özellikle önemlidir. Bu anlamıyla İkinci Meşrutiyet Dönemi, Arnavutluk’tan Arap coğrafyasına kadar uzanan bölgelerde yaşayan halklar için çoğulcu ve temsili siyasal yaşama hazırlık evresi şeklinde geçmiştir. Bu eser aynı zamanda, İkinci Meşrutiyet Dönemi iktidar-muhalefet ilişkilerini elen alan ilk çalışma olma özelliğini de taşımaktadır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: