Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
1. DÜNYA SAVAŞINDA EMPERYALİST DEVLETLERİN SOYKIRIMA UĞRATTIĞI ANADOLU AZINLIKLARI ( ERMENİLER-SÜRYANİLER-ASURİLER-RUMLAR )
1. Dünya Savaşında Emperyalist Devletlerin Soykırıma Uğrattığı Anadolu Azınlıkları
1. DÜNYA SAVAŞINDA EMPERYALİST DEVLETLERİN SOYKIRIMA UĞRATTIĞI ANADOLU AZINLIKLARI ( ERMENİLER-SÜRYANİLER-ASURİLER-RUMLAR )
Barkod
: 9786054537211
Basım Yılı
: Ocak 2012
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 479
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%25 İNDİRİM
Liste Fiyatı
18,52
İndirimli Fiyatı
13,89
Kazanılan Puan
42 NP
Bu ürünü 249 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Yazar Selehattin Sert bu çalışmasıyla 1914-1922 yılları arasındaki savaşta, Anadolu’da yaşayan Hıristiyan azınlıkları, Rusya, İngiltere ve Fransa’nın gizli müttefiki olmalarını araştırdı. Bu üç devletin Anadolu azınlıklarını bilinçli olarak bir yandan isyanlara teşvik ettiklerini, bir yandan da kendi askeri projeleri doğrultusunda, kendi komutaları altında savaşa sürdükleri ve her cephede savaştırdıkları bilgisi üzerine yoğunlaştı: Büyük devletler, savaşa son verdiklerinde, görüldü ki, savaşın en fazla insan kaybını, savaşın ‘gizli müttefiki, yaması ve yedek gücünü’ azınlıklar vermiştir! Ne yazık ki, savaş koşulları içinde kendi tarihi amaçlarını gerçekleştireceklerini zanneden azınlıklar, büyük devletlerin çıkarlarına bir köle gibi hizmet ettirilmişler, bu devletler tarafından “gerçek bir soykırıma“ uğratılmışlardır. Büyük devletler barışa kapılarını açarken, savaşa sürülen ve Türklere karşı suç işlettirilen azınlıklardan sağ kalanlar, yaşadıkları topraklardan da kaçmak zorunda bırakıldılar! Başta Ermeni azınlığı, kendilerini savaşta ‘kurban seçen’ devletlere sığındılar. Ama bu devletlerden hiçbir zaman hesap soramadılar! Çektikleri acıların sorumlusu olarak hep Türkleri suçlu gibi gösterdiler! Asıl katilleri olan başta Fransızları akladılar. Gizlediler. Bu üç devletin kanlı maskesini indiremediler. 1. Dünya Savaşı’nın karanlıkta kalmış, gözlerden kaçmış veya kaçırılmış olan “Anadolu Azınlıklarının trajedisi“ ilk kez bu kitapta yazıldı. Savaşın ‘görünmeyen, ama herkesçe ‘bilinen’ bir başka karanlık yüzü olan Hristiyan Azınlıkları, yine Hristiyan devletler tarafından ihanete ve soykırıma uğratılmaları, ciddi bir arşiv çalışmasıyla, kamuoyuna sunuldu. Yeni bir tartışma başlattı!

Bu soykırımı kabul ediyorum: Bugün meclislerinde “Soykırımı İnkar Yasası“ adı altında çığlık atanların, soykırım anıtları dikerek Türkleri suçlayanların asıl amaçları, savaşta azınlıkları sürükledikleri trajediden kendilerinin suçlanması korkusu vardır! Azınlıkları gerçek soykırıma uğratan başta Fransa, bu suçu işlemiştir ve Ermenilere en büyük ihanet de Fransızlardan gelmiştir. Fransızların bu suçu işlediklerini, 30 yıldır, tek başıma savundum. Bu sebeple, Fransızların işlediği soykırım suçu asla inkâr edilemez, gözden kaçırılamaz! İnkar Yasasının, suç işlemiş olan Fransız Meclisi’nden çıkması, geç kalmış olmasına rağmen çok yerindedir! Bu yasayla Türklerin elini kolunu bağlayacağını umanların elindeki ip, öncelikle Fransızların boynuna geçeceği kesindir! Dolayısıyla, çıkartmak istedikleri bu yasa doğrultusunda, tarihi belgeler ışığında Fransa ve diğer suç ortakları, önce kendi meclislerinde, sonra uluslararası bir mahkemede yargılanmalıdırlar! Geçmişlerinde soykırım suçu bol olan bir milletin, kendisini aklama çabası, gizlenmesi ve Türk milletini suçlaması, sadece hedef şaşırtmak olup, tarihi bir anlam da ifade etmez. . .


Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: