Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
kapat test
1940’TAN GÜNÜMÜZE SANAT - VARLIK STRATEJİLERİ (  )
1940’tan Günümüze Sanat - Varlık Stratejileri
1940’TAN GÜNÜMÜZE SANAT - VARLIK STRATEJİLERİ (  )
Barkod
: 9786054146109
Basım Yılı
: Ekim 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 22 x 28 (cm)
Sayfa Sayısı
: 560
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
185,19
İndirimli Fiyatı
150,00
Kazanılan Puan
450 NP
Bu ürünü 1561 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Büyük sanat yapıtları, olağanüstü bireylerin kendi varoluşlarının – kendi içlerinde ve dünyada- hakikatiyle hesaplaşma çabalarından doğar. Sanatçının deneyimi başkalarının deneyimine dokunduğu düzeyde, çalışması da bir başkası için olaylara ilişkin taze bir bakış açısı sunar her ne kadar amaç bu olmasa da. Sanatçıların, ideallerini keşfetmeleri ve sanatları aracılığıyla kendileri için belirleyici önem taşıyan konuların anlamları üzerine tahminlerde bulunmaları açısından bu, manevi bir uğraşıdır. Sanatın en çok anlaşılmaya, anımsanmaya ve üzerinde tartışılmaya değer yönü de budur.


Çağdaş eleştiri içinde tarihin kolektif yönü vurgulanmaktayken bazıları bu kitabı “kahramanlık anlatıları” sunduğu için eleştirebilir. Bu da isabetli olur. Sanatçılar kültürün ortak deneyiminin karşısında dururlar; burada tanımlanan “kahramanlık” modelleri hayal gücünün, sezgi ve düşüncenin üstün başarılarından oluşur. Bize ilham verecek böylesi “kahramanlık anlatılarının’’ bulunmadığı bir kültür, doğrusu kasvetli bir manzara oluşturacaktır.


Bu kitap, 1940’tan günümüze sanatı, burada daha da geniş bağlamıyla ele alınan yetmiş yılı, az sayıda bölümün arasına serpiştirilmiş olan teker teker sanatçıların biricik katkılarının bir birikimi olarak inceleme girişiminde bulunmaktadır. Bu daha genel bölümler, yer darlığından daha derin bir biçimde tartışmaya olanak bulamadığım, tarihsel açısından daha az belirleyici olsa da bir takım başka harika sanatçıları da içermektedir. Bu konuyla ilgili öngörülü olmaya çalıştım ve hangi sanatçıların kendi kültürel anlarını en anlamlı biçimde şekillendirmiş olduğu konusunda bir yargıya vardım; Özellikle sanatçılar, bana kendilerine ilham veren yapıtlardan söz ederlerken dinleme konusunda dikkatli bir alan araştırmacısı olmaya çalıştım. Bunlara karşın, aynı ölçütlere uyarak derinden hayran olduğum pek çok sanatçıyla ilgili çok az şey söylediğim – ya da onları bütünüyle dışarıda bıraktığım – için söz konusu ayıklama süreci benim için aynı zamanda acılı oldu.


Belli sanatçılara ait olan ve kitapta yer alan illüstrasyon sayısının, benim onların etkisine ilişkin değerlendirmemle tam olarak orantılı olmadığını da eklemeliyim; Kimi zaman yalnızca bir düşünceyi açıklayabilmek için daha fazla resme gereksinim duyulduğu oldu. Aynı zamanda önemli sanatçıları, en belirgin etkiyi yarattıkları zamana göre kronolojik bağlam içerisinde detaylı bir kapsamla sundum. Dolayısıyla, örneğin Guston ve Bearden gibi sanatçılar, o dönemde en az yirmi yıldır oldukça iyi tanınan sanatçılar olmalarına karşın Yetmişler sanatı içerisindeki belirleyici rolleriyle ilişkili olarak gündeme gelmektedir. Son olarak, apaçık olması gereken bir şeye işaret etmek istiyorum – o da, çalışmanın Avrupa ve Amerikan sanatının bir incelemesi olarak tasarlanmış olduğu ve Paris’teki sanat sahnesinin büyük bir bölümünün en masse New York’a taşındığı ve kenti dünyanın sanat başkentine dönüştürdüğü dönem olduğu için başlangıç tarihi olarak 1940’ı seçtiğimdir. 1990’ların sonlarınagelindiğinde, tek bir sanat merkezi düşüncesi ortadan kalkmıştı; onun yerine, giderek daha muhteşem sanat mikro ekolojileri geniş kapsamlı bir incelemeyi olanaksız kılarak tüm dünyaya dağılmıştır. Dolayısıyla en güncel çalışmalar için bunun yerine küresel kültürün kimi önemli konularını anlamamıza ve ifade etmemize yardımcı olabilecek çeşitli sanatçıları incelemeye çalıştım.


Okuyucu, her şey hesaba katıldığında benim akımlara inanmadığımı açıkça görecektir. Sanat hareketleri karmaşık kalması gereken şeyleri basitleştirirler. Bilim alanında, insan, incelenen fenomenin en basit açıklamasının peşindeyken, sanatın ve sosyal bilimlerin ana fikri zihnimizi, dünyayı görme biçimimizle ilgili olarak daha fazla alternatife ve belirsizliğe açmaktır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: