Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
19.YÜZYILIN İLK YARISINDA DİYARBAKIR (1790-1840) (  )
19.Yüzyılın İlk Yarısında Diyarbakır (1790-1840)
19.YÜZYILIN İLK YARISINDA DİYARBAKIR (1790-1840) (  )
Barkod
: 9789751606860
Basım Yılı
: Mayıs 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16.5 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 562
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
48,00
İndirimli Fiyatı
38,88
Kazanılan Puan
117 NP
Bu kitabı 6,48 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 266 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Osmanlı tarihi üzerinde yapılan çalışmaların ağrılık noktasını başlangıçta siyasi tarihi ve merkez teşkilatı üzerine yapılan çalışmlar teşkil ederken, zamanla bu devletin diğer yönlerininde bilinmesi için sosyal ve iktisadi tarih üzerinde de çalışılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bunu takiben asılar boyu çeşitli din-dil ve ırktan insanları bir arada bünyesi içerisinde barındıran bu devletin taşra teşkilatının da incelenmesi, merkez teşkilatının bilinmeyen yönlerinin aydınlanması için bir zaruret haline gelmiştir. Bu konudaki çalışmalar ise şimdilik daha ziyade XVI. veya XVII. yüzyıllarda sınırlıdır.

Osmanlı devletinin her bakımdan en buhranlı dönemlerini oluşturan XVIII. veya XIX. yüzyıllar içerisinde siyasi, sosyal ve iktisadi tarihi üzerinde yapılan çalışmalar bir kenara konulacak olursa, taşra teşkilatının konu edinildiği çalışmalarının oldukça az olduğu söylenebilir. Bu anlayıştan hareketle klasik osmanlı düzeninde tenzimat'la öngörülen yeniden yapılanmaya geçişi belirleyen bir süreç içerisinde, Anadolu'nun siyasi ve ekonomik tarihinde önemli bir yere sahip, Diyarbakır çeşitli yönleriyle incelenmeğe çalışılmıştır.

Bu incelemede Diyarbakır'ı bir yönetim biriminin merkezi ve aynı zamanda bir kent olarak ele alıp, her yönüyle aydınlatmayı öngören bir plan uygulamaya çalışıldı. Dolayısıyla şehir incelemelerinde esas olan şehri tanıtacak fiziki, demografik, idari ve sosyo-ekomomik konular ölçü olarak anıldı. Buna ilave olarak Diyarbakır, Osmanlı dönemi boyunca Eyalet Merkezi yani Paşa Sancağı olduğu için, Eyalet ve Sancak yönetimini alakadar eden meselelere de mümkün olduğu kadar ve konu ile ilgisi gereğince yer verildi. Konunun tarihinin 1790-1840 olarak belirlenmesine rağmen, bu döneme gelinceye kadar konu hakkındaki çalışmaların daha ziyade XVI. yüzyılla sınırlı olması, bazı konuların bu yüzyıldan itibaren incelenmesini gerektirmiş ise de, genel olarak 1780-1850 yıllarını tihtiva eden 70 yıllık bır zaman diliminde başta bütün yönleriyle Diyarbakır şehri olmak üzere, buna bağlı olarak Diyarbakır eyaletinin idari ve iktisadi durumu bu inceleme ile ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: